KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Záhrada v decembri

Stále kratšie dni a predlhé večery vyháňajú zo záhrad aj tých najotužilejších záhradníkov. Hoci astronomicky zima začína až s príchodom slnovratu, deň je krátky už na začiatku mesiaca a na väčšie projekty nezostane čas. Zmrznutá pôda tak či tak nie je vhodná na obrábanie či zemné práce, preto si môžeme nájsť čas na oddych, vzdelávanie, či práce v interiéri. Nájde sa však niekoľko drobných prác, ktoré stále môžeme vykonávať.

Venovať sa môžeme výzdobe domu, záhrady a aj výrobe veľkých či malých dekorácií pred blížiacimi sa sviatkami.

Okrem týchto príjemných starostí nezabúdame ani na kontroly a prípadného čistenia vykurovacích telies a nájdu sa aj ďalšie práce, ktoré môžeme robiť na záhrade aj koncom roka.

Zvieratá

 

 • Pokiaľ chováme hospodárske zvieratá, staráme sa najmä o to, aby boli chránené pred vetrom a dažďom. Mráz väčšine zvierat neškodí, pokiaľ majú možnosť skryť sa pred vlhkosťou.
 • Staráme sa aj o to, aby zvieratá mali dostatok prístupného krmiva a vody. V mrazoch pomôže pri chove hydiny častejšia výmena nádoby s vodou za čerstvú-nezamrznutú, prípadne (ak máme na to prispôsobené priestory) vyhrievacia podložka pod nádobu s vodou.
 • Nezabúdame ani na prikrmovanie vtáctva. Je to nenáročná úloha, ktorá nám prinesie úžitok pri ochrane úrody v lete. Zároveň je kŕmenie a pozorovanie vtáctva vynikajúca aktivita pre deti. Rozvíjame tak v nich starostlivosť a aj vedomosti o prírode. V prípade, že nemáme priestory či náradie na výrobu vlastného krmítka, môžeme využiť hotové.


 

Stromy a kry

 • Opadavé stromy a kry môžeme zostrihať už v decembri. Rovnako môžeme zostrihať po odkvitnutí aj neskoro kvitnúce kry.
 • Zostrihané vetvičky môžeme nechať vo vo vnútri zakoreniť.
 • Príliš dlhé vetvy okrasných stromov na zimu preventívne podložíme, aby ich nepolámal sneh.
 • Ak už nasneží, otriasajte len tie stromy a kry, ktorým hrozí zlomenie. Na ostatných môžete sneh ponechať ako izoláciu. Určite neodstraňujte namrznutý ľad, ktorý sa na rastlinách vytvorí napr. po daždi. Spôsobili by ste určite viac škôd ako osohu, resp. určite viac škôd, než môže spôsobiť ľad.
 • Nezabudnite na občasné polievanie rastlín, ktoré sú tienené stromami, alebo sú vysadené pod strechou. Najmä počas suchej zimy môžu zbytočne trpieť.
 • December je zároveň vhodným mesiacom na zber vrúbľov jabloní. Dobre vyzreté vrúble zbierame ešte pred príchodom mrazov. Skladujeme ich v chladnej pivnici tak, aby ⅓ vrúbľa bola zapichnutá v pôde či vlhkom piesku. Takýmito vrúbľami môžeme štepiť za kôru v apríli a máji. Prípadne si môžeme počas decembra až februára vyskúšať tzv. štepenie do ruky. Vrúbľujeme totiž spojkovacím rezom podpníky, ktoré sme na zimu uložili do pivnice. Najlepšie podmienky sa dosahujú, keď majú podpník aj vrúbeľ rovnakú hrúbku.

Trvalky a cibuľoviny

 • Pokiaľ ste si podľa nášho návodu pripravili cibule okrasných rastlín, teraz je správny čas na to, aby sa predviedli v plnej paráde.
 • Pokiaľ nie je pôda zamrznutá, nie je neskoro vysádzať jarné cibuľoviny.
 • Do črepníkov môžete vysádzať amarylisi a interiérové (botanické, whitepapers) narcisy.
 • Skontrolujte uskladnené cibuľky. Zhnité odstráňte a pokiaľ sú naopak zoschnuté, navlhčite skladovacie médium aspoň trochou vody.
Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na stavbu plota?4646 zobrazení
Ako na rez jabloní
3962 zobrazení