Tipy, triky, návody a dobré rady pre domácnosť, dieľňu i záhradu. To všetko nájdete na našom blogu. Čítajte, diskutujte a dajte nám vedieť, ktoré články sa vám páčia.
Ďalším náradím, ktoré pochádza ešte z poľnohospodárskeho a azda aj predpoľnohospodárskeho praveku je rýľ. Ako nástroj je zrejme ešte starší ako motyka, ale dodnes má svoje miesto v záhrade aj na stavbe.
Motyka patrí k základnému vybaveniu každého záhradkára. Vlastne, dobrý záhradkár ich bude mať hneď niekoľko. A aj vlastník minizáhradky, ktorá sa skladá len z trávnika a pár trvaliek bude zrejme raz za čas potrebovať motyku alebo aspoň motyčku.
Záhradné nožnice sa pri záhradných prácach uplatnia najmä na jar, ale využijeme ich počas celého roka. Každé zastrihnutie živého plota, odstrihnutie konára, či úprava trávnika na mieste nedostupnom pre techniku si vyžaduje nožnice - a zároveň vždy iné záhradné nožnice. Preto si treba pri výbere nožníc dávať pozor a vybrať si tie správne.
Geotextílie si rýchlo našli stabilné uplatnenie všade, kde sa pracuje s hlinou. Okrem stavebníctva je to najmä poľnohospodárstvo a záhradkárstvo. Geotextílie sa však líšia svojimi vlastnosťami a od nich odvodeným použitím. Pozrime sa teda, aké základné skupiny geotextílií poznáme a ako ich používať.
Fóliovník a skleník plnia rovnakú funkciu a vyzerajú takmer rovnako. Preto niekedy vzniká otázka, ktorý je vhodný na aký účel, resp. ktorý z nich si vybrať pre svoje potreby. Pozrime sa teda na túto otázku zblízka.
Ak sa rozhodneme, že svoju domácnosť skrášlime kvetmi, alebo si chceme založiť úplne novú záhradku, potrebujeme na to okrem odhodlania, vedomostí, sadeníc a hliny aj náradie. Riešenie je v takomto prípade jednoduché. Vyberieme sa do najblišieho e-shopu a kúpime to najpotrebnejšie.
Ibaže čo je to to najpotrebnejšie? A je potrebné vyraziť na nákup vždy, keď naše staré dobré nožnice prestanú strihať ako zamladi?
Poďme sa teraz pozrieť na základné záhradkárske náradie. Povieme si, ktoré to je a ako ho udržať dlho v dobrej kondícií.
K jarným prácam na záhrade a okolo domu budete isto potrebovať rebrík. Bez neho sa nezaobíde ovocinár vykonávajúci rez stromov, ani domáci majster kontrolujúci stav žľabov.
Potravinová sebestačnosť sa stala politickým heslom. Dostala sa dokonca do programového vyhlásenia vlády. Jej zástancovia požadujú, aby sme na Slovensku dopestovávali a dochovávali čo najviac potravín, doslova nech to stojí čo to stojí. Odporcovia zas upozorňujú, že poľnohospodárstvo by sa malo najskôr reformovať samo, pretože vyplácanie dotácií je ako kyslík pre horolezca na osemtisícovke. Keď sa kyslík minie, horolezec skolabuje.
My sa v našom texte nebudeme zaoberať politikou, skúsime radšej hľadať, ako si zariadiť život tak, aby sme boli aspoň trošku sebestačnejší. Pretože ako zisťujeme, náš svet nie je až taký bezpečný, ako sme si mysleli pred rokom.
Po zime, zvlášť po takej akú máme za sebou, býva trávnik v biednom stave.
Poškodzuje ho najmä nadmerná vlhkosť, o ktorú v čase striedajúcich sa mrazov a dažďa nie je nikdy núdza - zo zvýšenej vlhkosti profitujú plesne, ktoré ničia trávnik.Svoje však vedia narobiť aj chemikálie a oleje (najčastejšie z odstavených áut) a mechanické poškodenia.
Poďme sa teraz pozrieť, ako si s takýmito problémami poradiť rýchlo a čo najjednoduchšie.
Každé dobré dielo sa začína od malého a postupne sa rozrastá. Tak je to aj so zeleninovou záhradkou. Dá sa začať od skutočného minima, ktorým je napríklad stavebné plastové vedro a postupne sa prepracovať k vyvýšeným záhonom, zimnej záhrade a skleníku.
Len treba začať.