KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Blog

Záhrada v júni

Krajina je v júni zelená. Ešte neprišla žatva, takže aj polia ešte držia živú farbu. Lúky ešte nie sú spálené letným slnkom a záhrady prekypujú zeleňou trávnikov. Dokonca aj ovocie na stromoch väčšinou ešte zostáva zelené.

Iba ovocie drobných rozmerov už dokázalo dozrieť napriek krátkosti času.

Jún je však zároveň mesiacom slnovratu a to síce znamená najdlhšie dni a najkratšie noci, ale je to zároveň obrat v ročnom behu času. Doteraz sa všetko rozvíjalo, odteraz sa všetko skôr chystá na zimu. A platí to aj v dome a záhrade.

Jún je síce vie byť horúci mesiac, ale ešte stále to nie je júl a august. Takže, hor sa do práce, kým nebude naozaj horúco!

Akú panvicu kúpiť

Ak by mal vzniknúť nový vedný odbor v oblasti kuchynských vied, bola by to panvicológia. Otázka: “Akú panvicu kúpiť?” je totiž mimoriadne zložitá a každým dňom sa situácia len zhoršuje. Aby sme si rozumeli - problém nie je v tom, že by panvíc nebolo. Naopak, panvíc je toľko, že si niekedy nevieme vybrať. A tak sme sa rozhodli dať všetky vedomosti na jedno miesto, aby bolo jasné, akú panvicu treba na stejky, akú na palacinky, akú na grilovanie a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov.

 

Záhrada a dom v apríli

Apríl je obdobím cibuľovín. Začiatkom mesiaca ešte miestami odkvitajú posledné snežienky, koncom mesiaca už kvitnú tulipány. A medzi nimi krókusy, modrice, hyacinty a narcisy. V záhrade sa toho v tomto bláznivom mesiaci udeje omnoho viac.

 

Ako na rez jabloní

V predjarných mesiacoch záhradkári a ovocinári vykonávajú takzvaný zimný rez jabloní a hrušiek. Zároveň je toto obdobie najvhodnejšie na rezanie stromov v prípade, že je potrebné ich úplné odstránenie.

Lopata na sneh nie je odhŕňač

Zabudnite na staré časy, keď sa sneh z chodníkov a príjazdových ciest odstraňoval v najlepšom prípade obyčajnými hliníkovými lopatami, prípadne odhŕňačmi vyrobenými z rovnej rúčky a plochej preglejky. Ergonómia bol hriech. Ale na materiále sa vtedy nešetrilo. Odhadzovanie a odhŕňanie snehu bola “šichta”.

Nie že by dnes bol sneh ľahší - ľahšie a podstatne ergonomickejšie sú dnešné lopaty a odhŕňače.

5 tipov ako pripraviť auto na zimu

Tohtoročná zima zatiaľ prepisuje tabuľky. Sneh na väčšine územia už na Ondreja, to tu nebolo odkedy Kukučín napísal Vianočné oblátky. Deti na sánkach sú šťastné, motoristi akosi pomenej. Zima preveruje. Podľa platnej legislatívy nemá na ceste pokrytej snehom a ľadom čo robiť vozidlo bez dobrých celoročných (označené písmenami M+S) pneumatík alebo pneumatík na zimné použitie (označené troma kopčekmi a snehovou vločkou). Môže sa však veľmi ľahko stať, že aj napriek zimným pneumatikám sa nikam nedostanete. Lebo sa nedostanete ani do auta. :-(