Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
421
0

Ako liahnuť kuriatka v liahni

Jar je v plnom prúde a chovatelia plnia liahne. Pre tých, ktorí si nie sú úplne istí tým, čo robia, prinášame tento krátky súbor základných rád. Dozviete sa:

1. Aká liaheň je dobrá

2. Ako sa dopracovať k vajíčkam

3. Čo s vajíčkami robiť a čo nie

4. Aká je ideálna teplota a vlhkosť v liahni

5. Koľko trvá kuriatku, kým sa vyliahne

6. Ako sa postarať o vyliahnuté kuriatka

7. Čo robiť v kritickej situácii

 Aká liaheň je dobrá

Osobne sa mi najviac páči prirodzená liaheň, t.j. keď napr. liliputka sama vysedí vajíčka. Nie je nič lepšie, ako keď sa sliepočka na tri týždne stratí a potom vypochoduje na záhradu s kŕdlikom kuriatok. Bohužiaľ, liliputky (tak dobre, milflérky) sú jedným z posledných plemien sliepok, ktoré si zachovali dobrú kvokavosť. Druhou nevýhodkou je jej veľkosť (či malosť). Existujú aj väčšie plemená a väščie kvočky, ale prirodzenému liahnutiu treba tak či tak pomôcť. Ak nechcete kvočku na hniezde vystavovať nebezpečenstvu, budete ju musieť premiestniť do oddeleného priestoru v kuríne, kde ju nebudú cez deň vyrušovať jej zvedavé kolegyne a v noci líšky, kuny, psy a ježkovia. A potom ju aspoň raz denne nechať “vyvenčiť”. A raz či dvakrát denne sa človek postará aj o liaheň. Najmä keď si uvedomíme, že žiadna sliepka nevysedí 60 vajec.

Ak čakáte tip na konkrétnu liaheň, bohužiaľ, Každý chovateľ má iné požiadavky a ideálny je pre neho iný typ. Jediné, čo môžem odporúčať, je kúpiť si na začiatok lacnejší model. Na trhu existuje množstvo typov liahní - veľké, malé, plnoautomatické, aj úplne primitívne. Hlavne to chce vlastný vlhkomer, teplomer a hromadu nastavovania. Takže si vyberte liaheň, ktorá vám vyhovuje (z hľadiska ceny aj času, ktorý jej môžete venovať). Prípadne si vyrobte vlastnú. Nie je to až tak zložité. Ak bude záujem, môžeme sa povenovať tejto téme v samostatnom texte.

naťuknuté vajíčko pri liahnutí kuriatka

Ako sa dopracovať k vajíčkam

Sliepky nie sú hermafrodity, rozmnožujú sa pohlavne, a preto potrebujú kohúta. Možno sa vám zdá smiešne, že to píšem, ale zažil som… No skrátka zažil som, ako pani dávala do liahne vajíčka od sliepok bez kohúta “lebo keď ich rozbijem, je tam krv…”. To je svätá pravda, ale nie je tam živý zárodok.

Takže ak nemáte kohúta (na cca 5 sliepok strednej veľkosti 1 minuloročný/dvojročný dospelý kohút), prípadne chcete liahnuť vajíčka plemena, ktoré vám nebehá po dvore, pozrite inzeráty, prípadne špecializované skupiny na Facebooku. Vajíčka sa dajú aj poslať poštou, ale je to nebezpečný biznis. Nikdy neviete, kade všade vajíčka pôjdu a akým rukám a podmienkam budú vystavené. Ak sa z 20 drahých vajíčok vyliahne len polovica (alebo sa nevyliahne nič), bude zbytočné sa hádať s odosialateľom, že má slabého kohúta…

Čo s vajíčkami robiť a čo nie

1. Zbierať ich čo najčastejšie.

2. Odkladať na chladné miesto (10-15 °C) s vyššou vlhkosťou tupým koncom nahor.

3. Značiť si na ne dátum znesenia (spokojne aj fixkou, neškodí to).

4. Vyberať si “ideálne” vajička. Ani veľké, ani malé. A nie, z dvojžĺtkových sa dvojičky nevykľujú.

5. Čím skôr idú vajíčka do liahne, tým lepšie. Dva týždne sú už hranica, za ktorou liahavosť prudko klesá. Existujú finty na “obnovu” liahavosti vajec, ale o tých inokedy.

Aká je ideálna teplota a vlhkosť v liahni

Ideálna teplota v liahni je cca 37,7 °C. Posledných 5 dní môžete teplotu znižovať na 37 °C. Vlhkosť 60 % stačí, ku koncu liahnutia treba vlhkosť zvýšiť. Ak nemáte liaheň s automatickou reguláciou vlhkosti, pomáhajú finty ako hubka či handrička, ktorú necháte trčať z nádobky na vodu, a tak zvýšite odparovanie.

Koľko trvá kuriatku, kým sa vyliahne

Kuriatko sa vyliahne na dvadsiaty prvý deň po nasadení do liahne. Okrem prvého a posledných troch dní treba vajíčka každý deň dvakrát obrátiť a v druhej polovici liahnutia jedenkrát denne aj chladiť - asi 5 minút nechať liaheň vypnutú a otvorenú. Na desiaty deň sa zvyknú vajíčka presvecovať - aby sa zistilo, v ktorých sú životaschopné zárodky a v ktorých nie. Nie je to ale nutné. Najmä v malých liahňach. Niekedy sa kuriatka začnú liahnuť aj skôr - zvyčajne na 20-ty deň. Ak sa nezačnú liahnuť do 22 dňa, tak sa už nevyliahnu. Dôvodov, prečo sa kuriatka nevyliahli, môže byť viacero (chýbajúce oplodnenie, zachladnutie vajíčka...).

Kuriatkam, ktoré majú problém s vyliahnutím, niekedy pomáhame. Maximum pomoci je ale nalomenie škrupiny. Von sa musí kuriatko dostať samé. Tlak pri rozťahovaní škrupiny mu pomáha vťahovať dnu žĺtkový vak. Ak kuriatko vyberieme zo škrupiny vlastnými rukami, nepomôžeme mu. Naopak, zoberieme mu poslednú šancu.

Ako sa postarať o vyliahnuté kuriatka

Vyliahnuté kuriatka presuňte do krabice. Nad krabicu umiestnite zdroj tepla a svetla. Čiže klasickú žiarovku - tepelnú guľu. Dobre poslúži stará stolová lampa. Na dno krabice dajte starú handru. Na papieri by sa kuriatkam zbytočne šmýkalo. Prvé dva dni nepotrebujú kuriatka krmivo. Spotrebovávajú obsah žĺtkového vaku.

Po obschnutí kuriatka premiestnite do väčšej krabice, prípadne priestoru vyhradeného na odchov. Rozmery si musí určiť každý sám podľa počtu kuriatok. Mal by to byť priestor bez prievanu, kde bude zdroj tepla (opäť lampa), miska s vodou a miska s krmivom. Ako kuriatka rastú prechádzajte na väčšie kŕmidlá. Napríklad plastové, prípadne krátke či dlhé plechové.

V prvých troch dňoch kŕmenia môžeme kuriatkam ponúknuť kukuričný šrot a čistú vodu, prípadne čierny čaj (nie horúci a bez cukru a mlieka). Potom postupne prechádzate na omeletu s jarným šalátom - teda varené vajíčka zmiešané so šrotom (kukuričný, pšeničný) a jemne nasekanými listami púpavy a žihľavy. Túto smes môžete mierne navlhčiť. Je potrebné sledovať, koľko kuriatka zožerú a najmä vajíčok im dávať len toľko, koľko rýchlo požerú.

Ak sú kuriatka v ubikácii po kútoch, neznamená to, že sa vyplašili, ale že sú prehriate. Vyveste preto lampu vyššie. Ak budú potom zhrčené dohromady tiež to neznamená, že sa majú radi, a preto sa túlia. To len lampa je privysoko a kuriatkam je zima. Ideálne je, keď kuriatka čulo pobehujú a sú rovnomerne rozptýlené po priestore. Vhodné žiarovky nájdete aj medzi našimi potrebami pre chovateľov zameranými na liahnutie.

Viac sme sa starostlivosti o kuriatka venovali v samostatnom článku: Kuriatka - starostlivosť v prvých dňoch.

malé žlté kuriatko na zelenej podložke s kvietkom

Čo robiť v kritickej situácii

Počas liahnutia môže dôjsť k výpadku prúdu. V takom prípade je dobré mať pripravený náhradný zdroj elektriny (generátor, počítačový zdroj). Osobne nepoužívam ani jedno ani druhé. Za roky liahnutia sa mi ani raz nestalo, že by bol výpadok dlhodobý. Ale dovtedy sa chodí s džbánom po vodu… Ak dôjde k poruche liahne alebo výpadku prúdu v druhej polovici liahnutia, sú vyhliadky už dobré - zárodky majú už istý metabolizmus, ktorý produkuje aj teplo. Je dobré liaheň pozakrývať dekami či handrami a čakať na obnovenie dodávky prúdu (alebo na kolegu s druhou liahňou - šance na záchranu kuriatok sú pomerne vysoké. V prvej polovici liahnutia to tak, bohužiaľ, nie je.

Všetkým liaharom želám vysoké percento vyliahnutých kuriatok a žiadne výpadky! A nezabudnite - nikto učený z neba nespadol. Praktické skúsenosti sa dajú získať len vykasaním rukávov.

 
 
Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY