Práve teraz ZĽAVA 10% úplne na všetko s kódom JAR10. Platí pre objednávky online - kuriér, Packeta. Neplatí pre osobný odber. 

Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako dezinfikovať respirátor

Všeobecne

Predstava, že nosíte použitú ochrannú masku je rovnako odstrašujúca, ako že opakovane nosíte spodnú bielizeň. Treba však rúško, či respirátor zahodiť hneď po prvom použití rovno do koša, alebo sa dá vydezinfikovať? Názory sa líšia aj u odborníkov a neustále prebiehajú nové výskumy. Poďme sa teda pozrieť, čo hovoria.

Začnime tým, ako často je potrebné ochranu dýchacích ciest meniť. Aj keď neexistuje jednotný odborný názor, vo všeobecnosti platí dávať si čistú masku každý deň. Je ale rozdiel, či rúško/respirátor nosíte celý deň, alebo si ich nasadíte len na krátku chvíľu, keď idete otvoriť poštárke. V druhom prípade si ochranu tváre samozrejme nemusíte meniť po každom použití. Stačí ju skladovať na dobrom mieste, napríklad v papierovom vrecku na chodbe, označenom vašim menom, aby ste si ho nepomýlili.

V iných prípadoch by ste si ale mali ochranu tváre vymeniť aj viackrát za deň. Preto majte vždy pri sebe náhradné rúško/respirátor, ktoré nosíte v bezpečnom obale a vždy pripravené na použitie.  Keď ste masku použili vo veľmi rizikových priestoroch, ako sú zdravotnícke zariadenia, alebo miesta s veľkým počtom ľudí, odporúča sa vymeniť si ju hneď po použití. Taktiež, ak v maske zmoknete, je viditeľne znečistená, alebo vlhká z vášho dychu, jej funkcia ochrany sa znižuje a odporúča sa jej rýchla výmena. 

Otvorený respirátor na zemi.

Rúško alebo respirátor nosíme správne vtedy, ak zakrýva nos, ústa a bradu. Pri nesprávnom nosení, napríklad pod nosom, nám hrozí zvýšené riziko nákazy a to nielen z okolia, ale aj zo samotnej masky, na ktorej môžu byť zachytené čiastočky vírusu a hrozí krížová kontaminácia. Preto ak aj respirátor/rúško už nepotrebujete, bezpečne si ho zložte. Nikdy ho nenoste pod nosom, bradou, na jednom uchu, či na ruke. Chytajte ho len za gumičky a nikdy nie za povrch masky. Po zložení masku vložte do papierového vrecka (ak je znečistená, alebo vlhká do plastového vrecka) alebo, ak ju neplánujete ďalej vyčistiť a používať, zahoďte ju do koša. Ihneď potom si umyte, alebo vydezinfikujte si ruky.

Ruky si tiež vždy umyte alebo vydezinfikujte pred nasadením novej masky. Skontrolujte, či rúško alebo respirátor nie sú poškodené, mokré, alebo špinavé. Masku si pevne nasaďte tak, aby vaše ústa, nos a brada boli dokonale zakryté a ochrana dôkladne priliehala k tvári. Masku upevnite za ušami. Kovovú sponu, ak je  k dispozícii, upravte tak, aby kopírovala nos a tesne k nemu priliehala. 

Látkové rúška sú určené k viacnásobnému použitiu. Látkové rúško najlepšie vydezinfikujete a pripravíte pre ďalšie použitie vypraním. Neexistujú žiadne konkrétne štúdie o tom, ako je lepšie rúško prať, či v rukách, alebo v práčke. Dôležitá je však teplota vody. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia teplota vody a čím dlhší čas, počas ktorého je vírus vystavený čistiacemu prostriedku, tým menšia šanca, že prežije. Z toho vyplýva, že pranie v práčke je zrejme vhodnejší spôsob, lebo rúško bude vystavené dlhšiemu času vo vode s čistiacim prostriedkom a takisto v práčke dosiahnete vyššiu teplotu.

Pranie textilného rúška v rukách.

Neznamená to však, že ručné pranie je nedostačujúce. Pri ručnom praní odborníci odporúčajú rúška najprv na pár hodín namočiť v teplej vode s čistiacim prostriedkom a potom oprať ručne. Ak to materiál dovolí, môžete rúška zaliať aj vriacou vodou z kanvice. Nezabúdajte ani na žehlenie, alebo sušenie na slnku, alebo v sušičke pri vyššej teplote, ktoré tiež pomáhajú zbaviť sa baktérií a vírusov.

Odborníci podľa aktuálnych informácií odporúčajú respirátor FFP2 ako najlepšiu dostupnú ochranu dýchacích ciest (za predpokladu, že je oficiálne certifikovaný a správne nasadený). Cena respirátorov FFP2 nie je zanedbateľná a dosah na životné prostredie je značný, keďže sú vyrobené z nerecyklovateľných materiálov. Preto ich viacnásobné použitie dáva zmysle nielen pre vašu peňaženku. Pozrieme sa teraz na niekoľko odporúčaní, ako respirátor správne dezinfikovať. 

Vysoké teploty vedia zničiť vírusy a baktérie, ale môžu znehodnotiť aj materiál, preto nie všetci odborníci všetky tieto spôsoby odporúčajú. Tu sú spôsoby ako dezinfikovať respirátor FFP2 teplom.

Dezinfekcia UV žiarením

Horské slnko má doma určite veľa ľudí a v dnešnej dobe sa v niektorých domácnostiach nájdu už i germicídne žiariče. Obe zariadenia ničia vírusy aj baktérie. Ich účinnosť však závisí od množstva UV žiarenia, ktoré sa na masku dostane. Preto sa táto metóda úplne neodporúča v domácich podmienkach. Ak sa pre ňu predsa len rozhodnete, nezabudnite použiť ochranu očí a vôbec sa nevystavovať žiareniu. Odporúča sa nechať na respirátor UV žiarenie pôsobiť aspoň na 3 minúty z každej strany.  

Dezinfekcia horúcou parou

Táto metóda sa tiež neodporúča robiť v domácom prostredí. Pretože nepoznáme teplotu pary ani vzdialenosť, bezpečné uchopenie, či dĺžku vystavenia pare. Ak však chcete aj napriek tomu túto metódu vyskúšať, môžete použiť mikrovlnnú rúru do ktorej vložíte misku s vodou prekrytú sieťkou a zachytenú gumičkou. Na ňu položte respirátor vonkajškom smerom k vode a na najvyššom výkone pustite chod mikrovlnnej rúry na 1 až 3 minúty. Pozor! Respirátor nesmie obsahovať kovové časti! Či váš respirátor obsahuje kovový komponent, nemusí byť na prvý pohľad zrejmé. Po dokončení cyklu rúru otvorte, respirátor nechajte vychladnúť a vysušiť. Na záver skontrolujte, či nemá nejaké poškodenia.

Ružový respirátor so srdiečkami a klasický biely otvorený respirátor.

Dezinfekcia alkoholom

Respirátory sú účinné, pretože materiály sú kombinované tak, aby poskytovali mechanické a elektrostatické zachytenie častíc. Použitím alkoholu, alebo chlóru sa môžu tieto aktívne zložky poškodiť a znížiť účinnosť respirátora. Ak aj napriek tomu chcete vyskúšať túto metódu, odporúča sa minimálne 60 percentný alkohol nastriekať priamo na respirátor a nechať vyschnúť. 

Podľa najnovších poznatkov je, ale úplne najlepšou a najbezpečnejšou metódou, ktorá sa dá bezpečne praktizovať v domácich podmienkach, metóda odloženého respirátora. Na túto metódu potrebujete len niekoľko respirátorov a niekoľko papierových vreciek. Približne očakávaný čas prežitia koronavírusu je 72 hodín. Takže 5 až 7 dní by malo úplne stačiť na jeho dezinfekciu. Táto stratégia spočíva v rotovaní masiek po určitom čase, kedy sa dekontaminujú v papierovom vrecúšku. Preto si môžete urobiť napríklad 7 vrecúšok označiť ich dňami a vždy si dáte respirátor z vrecúška s konkrétnym dňom a potom ho tam zase odložíte a vyberiete znova až o týždeň. Ak používate za deň viac respirátorov, môžete si vymyslieť vlastný systém označovania. Dôležité je, aby ste sa v ňom vyznali a respirátor znovu použili najskôr na piaty deň po predchádzajúcom použití. 

Sušenie rúšok vonku zavesených štipcami.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY