Info: Kamenné obchody Kinekus - záhradkárske potreby sú otvorené! Využiť môžete aj rezerváciu online.

KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Záhrada
Kinekus
0
0

Oprava trávnika po zime

Všeobecne

Základom jarnej starostlivosti je vyhrabanie trávnika - odstránime všetky listy, šišky, plody a akékoľvek odumreté zvyšky rastlín a ďalšie nečistoty, ktoré sa dostali na trávnik počas zimy.
 

Plesňové poškodenia

 

Po rozpustení snehu niekedy vidíme na trávniku akýsi pavučinový povlak. Nejedná sa však o výsledok pôsobenia osemnohých bezstavovcov, ale o mycélium plesne, konkrétne plesne snežnej. Podobná je pleseň sivá. Rozdiel medzi nimi je z praktického hľadiska nepatrný. Pleseň sivá vzniká pri veľkej snehovej pokrývke, pleseň snežná (paradoxne) skôr pri slabšej.

Možno sme sa o jej rozšírenie pričinili aj sami, keď sme príliš neskoro na jeseň použili na trávnik dusíkaté hnojivo, prípadne sme vynechali hnojenie draslíkom.
K rozšíreniu plesne prispieva aj opomenuté prevzdušňovanie a prílišné zaplstenie trávnika.

Dosť však sypania popola na hlavu - pleseň, ktorá sa prejavuje okrem spomenutej “pavučiny” aj hnedými škvrnami, odstránime len chemickým postrekom napríklad prípravkami s obsahom azoxystrobínu. Je možné využiť aj mykopatogénne mikroorganizmy, tie však akútnu pohromu odstraňujú len pomaly.

Protiplesňový postrek je možné aplikovať keď je už vonkajšia teplota okolo 10 stupňov. Pri teplote 20 stupňov už plesne prestávajú rásť samé od seba.

 

Boj proti machu

 

Podobne ako plesne a huby, aj machy majú radi trávnik, ktorý nie je očistený od plsti. Zároveň majú radi kyslé prostredie. Aby sme sa ich zbavili, v jarnom období môžeme trávnik vápniť, čiže posýpať drveným vápencom. Pozor, nepomýľme si vápenec s vápnom. V predajniach isto nájdeme aj špeciálne prípravky proti machom - ale prečo nevyužiť prírodné spôsoby, keď sú dostupné?

Poškodenie chemikáliami

Na trávniku niekedy vidíme aj poškodenia, ktoré pripomínajú škvrny po pôsobení plesní a húb, ale chýba im charakteristická pavučina. Skrátka, tráva je mŕtva. Môže sa jednať o poškodenie chemickými látkami. Najčastešie sú benzíny, oleje, nafta, ale môže sa jednať aj o obyčajnú horúcu vodu.. Tieto miesta vyhrabeme a ak sme si istí, že sa nejedná len o poškodenie horúcou vodou, odstránime aj vrchnú vrstvu pôdu.

 

Vysievame holé miesta

 

Prázdne miesta v trávniku opravíme najjednoduchšie opätovným vysiatím trávy. V takom prípade rozrušíme hrabľami vrstvu pôdy (môžeme ju doplniť substrátom) a rozosejeme trávne semeno. Naň opäť pridáme vrstvu substrátu a pomocou dosky alebo valca pôdu spevníme. Polievame podľa potreby a počasia. Za týždeň by sme mali vidieť klíčiacu trávu a po dvoch týždňoch by mala byť kedysi prázdna škvrna skoro zarastená.,


Vyrovnanie trávnika

 

Po zime môžeme na trávniku pozorovať nie len holé miesta, ale aj zdvihnué a klesnuté plochy. Zvýšené miesta rozhrabeme. Zníženiny môžeme doplniť substrátom a obsiať, ale môžeme skúsiť aj okamžité riešenie - trávnikový drn rýľom rozrežeme do tvaru písmena H a odklopíme hornú aj dolnú časť. Do otvoru doplníme podľa potreby substrát a drn vrátime späť.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na rez jabloní
28165 zobrazení
Kvasená kapusta
14853 zobrazení