Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
2
0

Vyskúšajte permakultúrny traktor

Všeobecne

Chovateľ a záhradkár sa veľmi často na jednom dvore neznesú. Z jednoduchého dôvodu. Záhrada si vyžaduje hnojenie aj zber škodlivého hmyzu. Pre sliepky je zasa pobyt na zelenej pastve tým najlepším, čo môžu dostať. Keď sa však dostanú na dlhší čas do záhrady, zdevastujú ju. Rozhrabú hriadky, vyhrabú sadenice, ozobú všetko, čo je chutnejšie.
To je dôvod, prečo boli kedysi na dedinách všetky záhradky a predzáhradky ohradené. Rôzne drevené plôtiky a bráničky chránili zeleninu a okrasné rastliny pred nájazdmi hladných hospodárskych zvierat. A na dedine to veru neboli len sliepky, ale aj kozy či kravy.
Mnohí záhradkári preto sliepky vypúšťajú na záhradu len na určitý čas. Nájdu si niekoľko minút, možno pol hodiny a sliepky vypustia zo stálej ohrady do záhrady na pašu. Potom ich zasa zavrú a takto sa snažia využiť to najlepšie z oboch svetov - pestrú stravu pre sliepky aj biologické hnojivo pre rastliny.
 

Inou možnosťou, ako spojiť chov sliepok a pestovanie rastlín je sezónne využívanie záhrady ako výbehu pre sliepky. V pestovateľskej sezóne je záhrada vyhradená pred zeleninu. Samozrejme, je možné aj vyššie spomenuté krátke pasenie. Mimo pestovateľskej sezóny je záhrada kráľovstvom hydiny. Môžu sa v nej hrabať a hnojiť ju, koľko sa im chce.

Ani jedno z týchto riešení však nerieši hlavný problém sliepok. Trvalú dostupnosť pestrej a výživnej zelenej stravy počas hlavnej chovnej sezóny.Naši starí otcovia poznali riešenie tohto problému. Dnes ho voláme slepičí traktor. Kedysi to bola ohrada, väčšinou pre kuratá.Nie všetci ho síce používali, ale podobné zariadenie sa dá nájsť už v príručkách pre chovateľov z obdobia prvej Československej republiky. Je to vlastne kurín s pojený do jednej stavby s ohradou. Čo odlišuje slepačí kurín a ohradu od slepačieho traktora sú kolesá. Vlastne skôr kolieska.
Kurín s výbehom na kolieskach je možné po rovinatom či mierne svahovitom pozemku posúvať prakticky bez námahy. Presúvanie je dôležité, pretože sliepky ponechané na jednom mieste toto miesto síce dôkladne pohnoja, ale zároveň vyhrabú a vyzobú všetko zelené. Frekvencia pohybu závisí od viacerých faktorov. V horúcom lete, keď má tráva problémy rásť, posúvajte traktor radšej každý deň, inak stačí posunúť ho raz za dva dni.


Malý kurín pre päť sliepok je možné za víkend vyrobiť s minimom nákladov. Stačia na to dosky a strešné laty, pletivo, spojovací materiál a plechová alebo bitumenová krytina.
A kto sa na takýto stolársko-chovateľský projekt necíti, môže si takýto kurín spojený s výbehom kúpiť už hotový. Inzertné servery ich ponúkajú v rôznych rozmeroch a dizajnoch  za veľmi rozumné ceny. Fakticky za cenu ojazdeného bicykla strednej triedy. Na takýto kurín s ohradou stačí doplniť kolieska a permakultúrny slepačí traktor je hotový.

Ak sa predsa rozhodnete vyrobiť si vlastný slepačí traktor, tu je niekoľko základných rád. Konkrétnych návodov a dizajnov nájdete na internete mnoho. Niektoré sú podarenejšie, iné menej. Základné pravidlá pre dobrý život vašich sliepok v pojazdnom kuríne sú tieto. Rozmery 1x3 metre sú primerané pre približne osem znáškových sliepok. V prípade, že chováte v traktore jatočné kuratá, zmestí sa ich tam dvojnásobok, čiže 16. Vyššie počty nie sú vhodné, pretože zvieratá sú stresované a stres je faktor, ktorý neprospieva prírastkom váhy ani zdraviu.
Myslite na to, že v traktore musí byť miesto aj na napájačku, kŕmidlo a hniezda. Tie môžu byť namontované aj zvonka. Pre 8 nosníc stačia dve znáškové hniezda.
Samotná ohrada nie je dostatočná na nočné ustajnenie zvierat. Zaujímavým riešením sú isto výbehu, ktoré majú kurín “na prvom poschodí”.Takýto pôdorys umožní využiť priestor na maximum. Maximum sliepok a zároveň maximum plochy na pasenie.

Traktor by mal byť aspoň tak vysoký, aby ste do jeho výbehu mohli prikrčení vojsť. Ak sa rozhodnete pre nižšiu stavbu, vybavte ju odklopnou hornou časťou, prípadne strechou.
Kurín má byť prístupný zvonka samostatnými dvierkami, ktoré umožnia dostatočné čistenie. Samozrejmosťou je dostatočné vetranie. To je potrebné nielen v horúcom lete, ale aj počas zimy, keď by sa v kuríne kondenzovala vlhkosť vydychovaná zvieratami. Sliepky znesú aj silné mrazy, ale vlhkosť ich zabíja..
Strecha chrániaca pred dažďom nemusí byť nad celým “traktorom”. Je však výhodná, pretože sliepky sa môžu pásť aj v daždi. Rovnako je dôležité, aby boli sliepky chránené aj pred letnými horúčavami a priamym slnkom.

Permakultúrny traktor je možné využiť aj ako výbeh pre sliepky na lúkach bez vonkajšej ohrady, kde by inak mohli nastať straty hydiny v dôsledku útoku dravcov. Preto využite na stavbu “traktora”, ktorý sa bude využívať na takýchto miestach pevnešie spoje, dlhšie skrutky a tiež pevnejšie pletivo - ideálne zvárané so štvorcovým tvarom oka.
Sliepky chované v pojazdnom kuríne - permakultúrnom traktore- sa odvďačia nádhernými vajíčkami s oranžovými žĺtkami. A to aj bez pridávania množstva vitamínov.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY