KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Opravujeme starý nábytok

Hneď na začiatku si povedzme, že sa nejedná o reštaurovanie starožitného nábytku do pôvodnej podoby. Takže ak očakávate návod na miešanie šelakovej politúry a opravu slonovinovej interzie, musíte ešte vyčkať. Ak však chcete vlastnými rukami zachrániť kus rodinnej histórie a urobiť z neho novú ozdobu chodby či obývačky, pokračujte ďalej.

 

Vyberáme


Vhodným kandidátom na jednoduché oživenie či obnovenie je každý nábytok z masívu, ktorý sa vám páči a ktorý môže byť v interiéri zaujímavým solitérom. Podmienkou je, aby bol nábytok zdravý. Zachrániť sa dajú aj kusy poškodené hmyzom či hnilobou. Je to však náročný proces, ktorý zvyčajne treba nechať na profesionálov.

Ak máte v domácnosti starý kredenc, ktorý má zdravé drevo, nie je problém zachrániť ho a urobiť z neho opäť hviezdu. Zaujímavé kusy sa dajú nájsť aj v zberných dvoroch či pri kontajneroch na veľkoobjemový odpad.

 

Demontáž

 

Ak máme náš vysnený kus pripravený, nezačneme hneď odstrojovanie. Kus si najskôr nafotíme a urobíme si aj náčrt, aby sme vedeli aj niekoľko hodín či mesiacov po demontáži bezpečne identifikovať, kam patrí ktorý diel.

Odmontujeme všetky kovania, zložíme všetky dvierka, vyberieme všetky šuflíky, demontujeme sklenené tabule. Všetky diely si označíme, aby sme vedeli, čo kam patrí. Na šuflíky či sklenené tabule môžeme nalepiť kus pásky s číslom, menšie diely uložíme do sáčkov.

 

Čistenie

 

Bude závisieť od stavu vybraného kusa nábytku. Niektoré bude stačiť umyť, ale väčšinu bude treba obrúsiť. Môžete použiť aj chemický odstraňovač starých náterov (čo je v princípe veľmi nebezpečný proces), prípadne teplovzdušnú pištoľ a špachtľu (čo môže rýchlo a ľahko poškodiť nábytok), detaily a ukončenie aj tak zostanú ako úloha pre brúsny papier.

Finálnou fázu čistenia by vždy malo byť umytie roztokom mazľavého mydla. Predsa len, za desiatky rokov používania sa na povrch aj do dreva dostalo množstvo mastnoty, ktorá by nám robila oštaru pri nanášaní farieb.


 

Vyspravenie

 

Ak na nábytku nájdeme vyštiepený kus, prípadne vypadne kus starej vysprávky, použijeme na opravu glej, ktorým prilepíme odpadnutú časť. Dieru môžeme zatrieť tmelom na drevo, prípadne si z gleja a pilín vyrobiť vlastný glej a použiť ten. Samozrejme, po vytmelení musíme počkať na vyschnutie tmelu a opravené miesto prebrúsiť. 

Natieranie

 

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť náter v retro, vintage či shabby štýle.

Môžete investovať do špeciálnych farieb určených na vytvorenie ošúchaného vzhľadu.
Jednoduchšie je však natretie obyčajnou akrylovou farbou a následné prebrúsenie.

Najjednoduchším je odstránenie starého náteru a nový náter akrylovou farbou. Tento typ farieb má niekoľko výhod. Pre domáce použitie sú najdôležitejšie dve - nezapácha tak výrazne ako iné farby a niektoré druhy týchto farieb je možné použiť aj na maľovanie hračiek či častí nábytku, ktoré prichádzajú do styku s potravinami.

Predchádzajúca veta naznačuje, že nie je možné len tak vojsť do obchodu a vypýtať si “jednu akrylovú”. Okrem odtieňov (ktoré je možné veľmi jednoducho miešať) existuje aj množstvo výrobcov a niektorí z nich majú viacero rôznych typov akrylu (ktoré zasa nemusia byť kombinovateľné). Preto je najlepšie poradiť sa na mieste s predavačom.

Niektoré si aj po zaschnutí zachovávajú istú pružnosť, ďalšie majú dokonalý lesk a tretie zasa vyplnia každú škáru a majú vynikajúcu kryciu schopnosť.

Náter potrebuje schnúť aspoň štyri hodiny. Nesnažte sa vec urýchliť. Spodný náter sa už môže zdať suchý, ale po niekoľkých dňoch sa farba začne odlepovať. Pretože spodná vrstva už nemohla cez vrchnú vyschnúť.

Aj keď na natieranie sa väčšinou používa štetec, nie je zlé zvážiť najmä na plochy použitie menšieho valčeka. Pomôže vám naniesť farbu rovnomernejšie a rýchlejšie.

Ak budete natierať menšie plochy, môžete akrylovú farbu zamiešať aj v kelínku a nespotrebovanú odložiť - stačí zakryť ju sáčkom a utesniť gumičkou.

Dobrá správa je, že pri našej snahe o ošúchaný vzhľad sa namusíme vôbec trápiť, ak farba dokonale nekryje. Využijeme to pri finalizácii.

 

Dokončenie

 

Záverečnou fázou je prebrusovanie hrán a všetkých miest, ktoré chceme “ošúchať”. Na hranách využijeme len brúsny papier, na plochách si radšej pomôžeme držiakom na brúsny papier, aby neboli prechody medzi farbou a ošúchaným miestom príliš prudké. Miera ošúchanosti závisí len od nášho vkusu.

Ak chceme využiť staronový nábytok nie len ako dekoráciu, môžeme ho pretrieť krycím voskom.

Na záver už zostáva namontovať pôvodné či nové kovania či sklenené výplne.


Čo budete potrebovať

 

Štetec alebo valček

Brúsny papier (zrnitosť 120)

Držiak na brúsny papier alebo brúska

Hubka

Šlachtľa


 

Akrylová farba

Mazľavé mydlo

Glej

Tmel na drevo

Krycí vosk na drevo

Krycia páska


Čo je...

masív - masívne drevo. Naozajstné drevo či už mäkké, alebo tvrdé. Žiadne odyhované zlepené piliny.

provensálsky štýl - kto videl film Dobrý ročník s Russelom Crowom, ten ho vie definovať celkom presne. Rustikálny biely alebo smotanový nábytok pôsobiaci mierne ošúchaným dojmom, možno zdobený kvetovým motívom. Vidiecky štýl južného Francúzska zaliateho slnkom a plného levanduľovej vône.

retro - všetko, čo vyzerá staro, opakuje dizajn z rokov 1900 - 1980. Môže sa jednať o nábytok, ale aj interiérové doplnky, ktoré napodobňujú staré dizajnové formy.

vintage - trochu “náročnejší” ako retro-štýl. Vintage nábytok a aj ostatné súčasti by mali byť originály. Zároveň je to jemnejší, “ženskejší” štýl, ku ktorému patria napríklad kvetinkové vzory.

shabby - alebo aj shabby chic - ďalší romantický “ošúchaný” vidiecky štýl. V tomto prípade sa ošúchanosť navodzuje úmyselne. Štýl založila v 80.-tych rokoch dizajnérka Rachel Ashwellová. Pastelové farby, kvetinky, veľa ozdobných detailov. To všetko k nemu patrí.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na stavbu plota?4646 zobrazení
Ako na rez jabloní
3962 zobrazení