Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Oprava elektrického náradia

Všeobecne

Zimné obdobie je ideálny čas na práce v dielni, kde môžeme náradie rýchlo opraviť. Prípadne diagnostikovať a zvážiť, či sa jeho oprava ekonomicky oplatí. Prinášame preto niekoľko rád, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní, ale aj v prvých opravárenských krokoch.

 

Je dnes náradie nespoľahlivé?

 

Existujú dva základné pohľady na spoľahlivosť dnešného elektrického náradia. Prvým je pohľad zákazníka. Ten vyžaduje za svoje peniaze tú najlepšiu kvalitu. Častokrát si neuvedomuje, že v skutočnosti najvyššiu kvalitu výrobku nepotrebuje.
Elektrickú vŕtačku je možné vyrobiť s cenovkou 500 aj 25 eur. Tá prvá je nesporne kvalitnejšia. Pre remeselníka osádzajúceho okná desať hodín denne päť dní v týždni je takto kvalitné a primerane drahé náradie nevyhnutnosťou.

Pre niekoho, kto vŕtačku použije len občas, je príjemné mať doma náradie profesionálnej triedy. Bol by však ochotný zaplatiť tých 500 eur? Zrejme nie. Pri občasnom používaní, ktoré je normálne napríklad pri bežnej údržbe domu či bytu, vydrží roky aj lacné náradie.  A to je práve pohľad výrobcu. Aj dnes sa dá kúpiť kvalitné náradie. Ibaže si zaň treba primerane zaplatiť. Alebo si kúpiť lacnejšie náradie, ktoré je však úplne dostačujúce.  Dokonca s funkciami, o ktorých sme ešte pred desiatimi rokmi v tejto cenovej triede ani nechyrovali.


Bezpečná je oprava bez prúdu

 

Motorové a elektrické náradie je zložitejšie než ručné náradie a zložitejšia je aj jeho oprava. Neznamená to, že nemôžete takéto náradie opravovať. Naopak, oprava vám môže ušetriť veľa peňazí. Pred opravou si ale musíte byť istí, že rozoznáte jednotlivé súčiastky a diely náradia a rozumiete ich funkcii. Samozrejmosťou je, že budete dodržiavať zásady bezpečnosti. Napríklad nebudete skúšať opravovať náradie, prípadne vymieňať jeho diely, keď je náradie zapojené v zásuvke. Neuspokojte sa s tým, že “je predsa vypnuté”. Akonáhle zložíte niektoré kryty, môžete odkryť neizolované kontakty, ktoré sú medzi zásuvkou a spínačom. A to znamená, že sú pod prúdom, aj keď je zariadenie vypnuté.

 

Čo zvládnete a čo nie

 

Bežná domáca oprava elektrického náradia zvyčajne spočíva vo výmene uhlíkov, spínačov, prípadne ložísk. Dlhodobé používanie tiež môže spôsobiť, že je potrebné vyčistiť časti prevodovky a naplniť ju novým mazivom.

Najmä pre menej skúseného majstra môže byť pohľad do vnútra elektrického náradia ako pohľad do vnútra motora vesmírnej lode. Pri oprave navyše niektorými časťami pohne a niektoré sa pohnú aj samé. Preto je dobré použiť starý dobrý telefón s fotoaparátom a odfotiť si každú fázu rozoberania a polohu jednotlivých dielov.

Po odpojení zariadenia zo zásuvky nasleduje samotná oprava. Najdôležitejšia je správna diagnostika problému. Elektrické náradie môže mať jednoduché závady, medzi ktoré patrí napríklad poškodený prívodný kábel. Poškodiť kábel nie je zložité. Stačí chvíľa nepozornosti. Poškodený kábel sa zvyčajne prejaví rojom iskier a vyrazenou poistkou či vyhodeným ističom. Najmä u staršieho náradia môže nastať situácia, keď sa časom, teplom a častým používaním poškodia vnútorné izolačné obaly kábla, ale navonok je v poriadku. V takom prípade je diagnostika ťažšia. V každom prípade sa jedná o jednoduchú opravu, ktorú zvyčajne zvládneme pomocou skrutkovača. Náhradný prívodný kábel stojí okolo päť eur. Niekedy je potrebné jeho koncovku upraviť a nasadiť naň konektory. Ich cena sa pohybuje v centoch. Špeciálne kliešte, pomocou ktorých sa kontakty upevňujú, stoja okolo desať eur.

Druhým najčastejším problémom elektrického náradia sú opotrebované uhlíky. Odborne sa nazývajú uhlíkové kefky a vďaka nim sa dostáva elektrický prúd na rotor. Uhlík je síce na túto úlohu mimoriadne vhodný, po rokoch používania sa však opotrebuje a potom kefky nedosiahnu na rotor. Prejavuje sa to zvyčajne iskrením vo vnútri náradia a jeho nepravidelným chodom.

Výmena uhlíkov tiež nie je zložitá. Uhlíky sa zvyčajne dodávajú spolu s náradím ako náhradný diel. V prípade, že to tak nie je, stačí uhlíky objednať. Správny typ sa dá jednoducho zistiť podľa výrobcu a typu náradia.
Niektoré typy náradia sú prispôsobené na výmenu uhlíkov napríklad tým, že stačí vymontovať na to určený kryt a uhlík sa dá poľahky vymeniť. Vo väčšine prípadov bude ale nutné rozobrať celé náradie a potom ho znova poskladať. 

Ďalším zdrojom problémov bývajú ložiská. Po rokoch používania bývajú často v horšom stave ako uhlíky. Poškodené ložiská sa prejavujú hlučným chodom a kývaním rotora. Ložiská je zvyčajne  možné kúpiť za ceny v rádoch eur. Výmena si už ale vyžaduje trochu šikovnosti a zvyčajne sťahovák a lis. Je to už teda oprava, ktorú je lepšie zveriť niekomu skúsenému. Prípadne si výmenu natrénovať na beznádejne pokazenom náradí.

Na lacnejšom náradí môže dôjsť aj k situácii, keď je samotné ložisko v poriadku, ale jeho uloženie v plastovom tele náradia je beznádejne vybité. V takom prípade je oprava nemožná.
V najhoršom prípade na elektrickom náradí zhorí vinutie motora. Prejaví sa to náhlym dymom a typickým zápachom zhorenej izolácie. To je situácia, v ktorej sa už zvyčajne náradiu nedá pomôcť. Oprava vinutia je síce možná, ale je to už vyslovene práca pre odborníka. Tých nie je zďaleka toľko, ako by sme chceli a za svoje vedomosti si nechajú dobre zaplatiť. Oprava sa preto stáva vyslovene neekonomickou.

 

 

Oprava náradia je užitočnou zručnosťou, ktorá vám môže ušetriť peniaze a predĺžiť životnosť vašich pracovných nástrojov. Bez ohľadu na to, o aké náradie ide, pri oprave je dôležité dodržiavanie bezpečnostných noriem. S dobrou údržbou a občasnou opravou môžete udržať vaše pracovné nástroje v optimálnom stave a zabezpečiť, že budú slúžiť veľa rokov.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY