Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Odhŕňač snehu znamená prípravu na zimu

Všeobecne

Odhŕňače na sneh delíme na tri kategórie. Pracovne ich môžeme nazvať “amatér”, “poloprofesionál” a “profesionál”

Do prvej kategórie patria odhŕňače na sneh s plastovou lopatou a drevenou rúčkou. Nebudeme ich však haniť. Na malé plochy a do oblastí v nížinách, kde vidia naozajstný sneh dvakrát do roka (a z toho raz v televízii) je to dostatočné protisnehové vybavenie.

Ak však bývate v stredných polohách a sneh je pre vás pravidelným zimným návštevníkom rovnako ako sýkorky v záhrade, zaobstarajte si lepšie vybavenie z triedy poloprofesionál. Môže to byť znova plastový odhŕňač, ale s hliníkovou rúčkou. Tá môže (ale nemusí) byť tvarovaná pre lepší úchop, vždy by však mala byť vybavená plastovým madlom na konci a pogumovanou časťou. Len tá totiž zaistí pevný úchop hliníka v rukaviciach a tým dobré ovládanie odhŕňača. Odhŕňač bez pogumovaného úchopu spôsobuje prílišnú únavu zápästných svalov a pri použití bez rukavíc by bol zasa nebezpečný z dôvodu možného primrznutia pokožky na dlani v silnejších mrazoch - a to nechce zažiť nikto.

Odhŕňače poloprofesionálnej triedy majú hranu naberačky vybavenú plechovou lištou. Počíta sa totiž s tým, že sa budú používať často.

Profesionál, ktorý odhadzuje sneh od prvej adventnej nedele do konca Fašiangov si však zaobstará inú kvalitu. V prvom rade to bude odolná hliníková lopata. Tá môže byť doplnená drevenou, ale častejšie hliníkovou rúčkou. Až takýto nástroj zvládne riadne nálože snehu a to aj toho mokrého a ťažkého.

Pre stredne veľké plochy (napríklad dláždený dvor alebo dvadsať metrov dlhé príjazdy od garáže k ceste) sa oplatí zaobstarať si aj väčší odhŕňač. Je vybavený dvojitou rúčkou a kolieskami, takže zvládne odhrnúť aj primerane väčšie porcie snehu. Samozrejme, s odhŕňačom širokým 80 centimetrov sa sneh neodhadzuje, ale odhŕňa - presne ako to hovorí jeho názov.

 


A ak sa sneh zmení na ľad, je dobre byť pripravený s naozaj ťažkou technikou - v tomto prípade je to sekáč na ľad. Len ten zaistí, že sa zbavíte nebezpečnej vrstvy vody v tuhom skupenstve.
Samozrejme, ak by ste mali vysekávať ľad na veľkej ploche, vaše ruky by vám nepoďakovali. Preto prichádza na pomoc chémia - v tomto prípade celkom prírodná - vo forme posypovej soli. Spotrebúva sa jej asi dvadsať gramov na štvorcový meter. Kvalitná posypová soľ má nízky obsah sulfátov, čo znamená, že betón je zostane pred ňou v bezpečí.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY