Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Novinky v ovocných záhradách

Všeobecne

Pistácia

 


 

Áno, aj túto pôvodne subtropickú plodinu môžeme pestovať aj u nás. Musíme však mať na pamäti niekoľko dôležitých faktov.
Pistácia je strom, ktorý pochádza z horúcich púštnych oblastí. V lete preto u nás nebude mať žiadne problémy, najmä nie v teplejších krajoch Slovenska. V zime však neznesie silnejšie mrazy, hoci teplotám do -10 stupňov odolá. Neštepené stromy znesú dokonca mrazy do -25 stupňov.
Dôležité je aj to, aby mali pistácie suchšiu pieskovú pôdu. V ťažkých vlhkých pôdach trpia odhnívaním koreňov, zato suchá kamenistá pôda je pre ne ideálna.

Pistácia je dvojdomá rastlina. To znamená, že je dôležité kúpiť samičie aj samčie stromy.

Pistácie môžeme vypestovať zo semienka, ale rýchlejšie je kúpiť si už predpestované stromčeky.


 

Ploskoplodá broskyňa

 

Ploskoplodá (plochá) broskyňa nie je úplne novým druhom, len odrodou bežných broskýň.

Niekomu jej tvar môže pripadať divný a oproti bežným okrúhlym broskyniam priam odpudzujúci. Nenechajte sa však odradiť!

Tvar plochých broskýň je v prvom rade veľkou výhodou pri odstraňovaní kôstky. Ostatne, kôstka týchto broskýň je tak či tak menšia ako u bežných guľatých druhov.
Na výber je niekoľko odrôd tohto ovocia, napríklad Ordigan a Saturn. Posledne spomenutá chutí oproti ostatným podstatne sladšie, pretože jej dužina obsahuje menej kyselín.
Samozrejmosťou je tiež výber z viacerých tvarov a podpníkov. Stačí sa spýtať v pestovateľskej škôlke.

 

Jujuba

 

Známa aj ako čínska datľa je ďalším subtropickým ovocím na našom zozname. A hoci pochádza z juhovýchodnej Ázie, nerobí jej problém ani naše podnebie. Vydrží aj niekoľkodňové mrazy, ktoré môžu dosiahnuť – 25°C. Teplá slnečná lokalita je však pre ňu vždy lepšia. Celkovo je nenáročná a znesie rôzne typy pôd. V subtropických podmienkach je považovaná za inváznu rastlinu, pretože sa dokáže rýchlo šíriť koreňovými výhonkami. V našich klimatických podmienkach sa táto jej schopnosť až tak silno neprejavuje.
Jej plody v zrelom stave pripomínajú skôr kiwi s farbou červeného jablka. Majú sladkú a chrumkavú dužinu. Po dlhšom zretí sa farba ovocia zmení na červenohnedú a šupka zvráskavie. Odtiaľ dostala jujuba svoj datľový názov.
V škôlkach môžeme zakúpiť štepence jujuby. Už sme spomenuli, že je veľmi životachopná a to sa prejavuje nielen v rozrastaní sa koreňmi, ale aj v úrode. Rodí totiž už v prvom roku po vysadení. Nerastie však do veľkých rozmerov a dorastá do výšky štyroch metrov.


 

Paw-paw

 


 

Zdá sa vám tento názov exotický? Odborný názov tohto stromu je Asimina trojlaločná a tiež nie je ľúbozvučne slovenský. Ďalšie názvy tohto stromu tiež neprinesú vyjasnenie do jeho vzhľadu či spôsobu pestovania: lávové ovocie, indiánsky banán, banán severu.

Aspoň názov indiánsky banán naznačuje krajinu pôvodu. Jedná sa naozaj o americký strom z mierneho pásma, ktorý je bez problémov možné pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Mladé stromky vo veku dvoch až troch rokov treba chrániť pred mrazmi, potom je už pestovanie úplne bezproblémové.

Plody pripomínajú  obrovské nezrelé slivky. Aj keď sú už zrelé, vzhľadom nijako nenaznačia, že ich je potrebné obrať. Iba vôňa zrelého ovocia to prezradí.
Chuť zrelého ovocia je kombináciou banánu, avokáda a ananásu. Niektoré mlsné jazýčky v nej dokonca cítia vaječný likér.
Plody sú u nás neznáme aj preto, že nie je možné ich prepravovať na dlhšie vzdialenosti - ľahko sa totiž otlčú.
Pestovať ich môžeme všade, kde sa darí jabloniam. Pri výsadbe je potrebné venovať pozornosť otázke, či sa jedná o samoopelivý kultivar. Ak nie, je lepšie kúpiť rovno tri stromy. Rodiť začnú vo veku 4-5 rokov. Jedná sa o bezproblémový druh lahodného ovocia, ktorý nenapádajú ani škodcovia a netrpí chorobami.

 

Hurmikaki

 


 

Alebo aj Hurmi Kaki či len Kaki sa odborne nazýva ebenovník rajčiakový. Cudzokrajný názov naznačuje, že pôvod tohto ovocia môžeme hľadať vo východnej Ázii. Jedná sa o pomaly rastúci ker či nízky strom, ktorý sa na jeseň sfarbí do nádherných oranžových a červených listov. Možno ho teda využiť aj ako estetický prvok záhrady.
Nemá rád podmáčané pôdy, za to ocení dobré výživné pôdy s množstvom humusu a živín.
Mrazu odoláva dobre, hoci pri naozaj silných mrazoch je lepšie obaliť spodnú časť kmeňa slamou a jutovinou.
Rez nie je potrebný, dokonca môže byť kontraproduktívny.
Je možné vybrať si z viacerých kultivarov. Niektoré z nich sú samoopelivé, ale dobrý opeľovač zaistí viac úrody.
Plody sú podobné žltým či oranžovým rajčinám a ak nie sú úplne zrelé, sú pri niektorých odrodách trpké ako naše trnky. Dozrievajú neskoro na jeseň a preto je prejdenie plodov mrazom najjednoduchším spôsobom, ako sa presvedčiť o zrelosti týchto odrôd hurmikami. Plody vydržia na strome aj do Vianoc. Je možné jesť ich čerstvé, ale džem z nich je tiež vynikajúci.
Ak máte záhradné centrum alebo záhradkára, ktorému dôverujete, môžete si zakúpiť aj odrody, ktoré nie sú trpké a je teda možné konzumovať ich aj skôr ako po prvých mrazoch.

 

Nové druhy ovocia a nové odrody starších druhov sú nielen zaujímavé na pohľad, ale aj chutné a plné vitamínov. Keď sa tieto vlastnosti spoja s jednoduchým pestovaním, fakticky neexistuje dôvod, prečo by ste nemohli niektorú z týchto noviniek zaradiť do svojej záhrady.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY