Všetko pre kuchyňu, domácnosť a záhradu v našom e-shope | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ekologické hnojivá z vermikompostu

Všeobecne

Teraz je čas, keď môžeme využiť priaznivé počasie napríklad na rez stromov. Ale aj čas, keď sa už budeme chystať na siatie a sadenie. Vermikompost je vyhľadávané stopercentne ekologické hnojivo, ktoré odporúča každý, kto ho vyskúšal.

Kompostovanie pomocou dážďoviek je vyhľadávaný spôsob prípravy hnojiva. Každý, kto už choval nejaké živé tvory vie, že sa o ne treba pravidelne starať. A dážďovky vo vermikompostéri nie sú výnimkou. Vyžadujú si síce minimum starostlivosti, ale aj to minimum je niekedy dosť. Preto je lepšie spoľahnúť sa na profesionálov a užiť si už len plody ich práce.
Preto sme radi, že môžeme v Kinekuse ponúknuť teraz už celú sadu prírodných hnojív od slovenského výrobcu VermiVital. VermiVital je malá slovenská firma z obce Záhorce v okrese Veľký Krtíš. Donedávna produkovala len výrobky pre farmárov-profesionálov. A keďže o ekologické hnojivá je stále väčší záujem, rozhodla sa ponuku rozšíriť aj pre záhradkárov. Takže teraz si ekologické hnojivá v profesionálnej kvalite môže dopriať každý zákazník.

 

Gazdovský substrát S1
 

Prvým produktom, ktorý sme nedávno zaradili do predaja, je Gazdovský substrát S1. Vrece obsahuje 50 litrov substrátu, ktorý je tvorený výlučne z prírodných zložiek. Základom je samozrejme vermikomopost. Je zmiešaný s bielou rašelinou a sušeným hydinovým trusom. Pre rastliny samé lahôdky.
Gazdovský substrát S1 je možné využiť na siatie aj sadenie vo voľnej pôde, ale aj v črepníkoch.

Výsevnú nádobu naplňte do cca 2/3 substrátom, mierne pritlačte a vysaďte, čo treba. Nádobu doplňte ďalšou vrstvou, mierne pritlačte a zalejte vodou.
Pri výsadbe v záhonoch nasypte substrát na pôvodnú skyprenú zeminu v hrúbke 3 – 4 cm, jemne zavalcujte a môžete sadiť. Vysiate semená zakryte vrstvou substrátu (1 – 2 cm) a zalejte vodou.
Substrát je vynikajúcou živnou pôdou pre úžitkové aj okrasné rastliny.
Vo voľnej pôde je možné zapracovať ho pred výsadbou do pôdy. Úplne postačí zapracovanie do hĺbky koreňovej sústavy zeleniny. Na upravený povrch pôdy rovnomerne naneste substrát (min. 2 – 3 l/m²) a zapracujte ho do hĺbky koreňovej sústavy.

Ak chceste vysádzať stromy a kry, do pripravených jám nasypte v pomere 1 : 2 substrát a vykopanú zeminu, dobre premiešajte, zasaďte rastlinu, pritlačte a zalejte vodou. 

 

Hnojivo z vermikompostu EH

Ak nemáte záujem o sadenie a vysádzanie, ale priamo o hnojenie, máme pre vás to pravé. Ekologické hnojivo z vermikompostu EH. EH sú iniciály latinského vedeckého názvu dážďoviek, ktoré vermikompost produkujú.

Balenie má objem desať litrov a dodáva sa v obyčajnej aj granulovanej forme.

Je možné použiť ho na hnojenie ornej pôdy (poľné plodiny), trávnikov, ovocných stromov, zeleniny a kvetov.

Hnojivo je ideálne používať podobne ako maštaľný hnoj a iné organické hnojivá, čiže aplikovať ho na jeseň a bezprostredne po hnojení ho zapracovať do pôdy.
V prípade použitia na výsadbu okrasných rastlín (je jedno či drevín alebo kvetín) sa odporúča vermikompost zmiešať so zeminou v pomere 1:3. Tieto rastliny nie sú až také náročné na hnojenie ako zelenina.

A čo obsahuje vermikompostové hnojivo? V prvom rade sú to postupne sa uvoľňujúce rastlinné živiny, humínové látky, aminokyseliny, fytohormóny, enzýmy a mikroorganizmy, ktoré zvyšujú obsah humusu v pôde. Zároveň zlepšujú biologické a fyzikálnochemické vlastnosti pôdy a kladne ovplyvňujú rast rastlín.

Používanie vermikompostových hnojív je veľmi jednoduché. Stačí ho rozsypať po záhone a zapracovať ho do pôdy hrabľami.
Väčší pedanti môžu hnojivo aplikovať priamo do vykopaných jamiek. 

 

 

Hnojivo VermiVital Zelenina

Z vermikompostu je možné vyrobiť aj výluh a ten použiť ako hnojivo. Alebo si môžete zakúpiť hnojivo, ktoré je koncentrovaným výluhom. Dodáva sa v litrovom balení, ale riedi sa v pomere 1 liter vody k 15 mililitrom hnojiva, takže litrová fľaška je dostatočne objemná.

Obsah fľašky je potrebné pred použitím zatrepať.

Namiešané hnojivo sa aplikuje pomocou rozprašovača za zamračeného alebo mierne zamračeného počasia, za bezvetria. Ideálne podmienky sú večer alebo zavčas rána, čo zaistí dlhšie zasychanie hnojiva. Odporúča sa aplikovať pri teplote 20 až 21 °C. Hnojenie stačí opakovať po troch týždňoch.
Pri aplikácie je najlepšie, ak sa dôkladne namočia obe strany listov.

Listové hnojivo obsahuje fyziologicky aktívne organické látky, fytohormóny, humínové látky, enzýmy, aminokyseliny, cukry, amidický dusík vo forme močoviny, horčík, síru, želzo, mangán, vápnik a bór.

Ak ste zástancami ekologického hospodárstva a chcete si byť istí, že používate len hnojivá zložené zo 100% prírodných látok, tak sú hnojivá od VermiVitalu to pravé pre vás.
Nie sú v nich totiž prítomné žiadne umelo vytvorené chemikálie. Sú stopercentne rozložiteľné a v pôde po nich nezostane nič, len nádherná zelenina a okrasné rastliny.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na rez jabloní
Ako na rez jabloní
44740 zobrazení
Kvasená kapusta
Kvasená kapusta
30175 zobrazení