Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
5
0

Chováme kačice

Všeobecne

Ubytovanie kačíc

 

Skôr ako si doveziete domov prvé kačky, pripravte im vhodné podmienky. Mal by to byť v prvom rade kurín (kačín) z pevného materiálu. Hlavne u kačiek je dôležité, aby sa podlaha dala dobre čistiť  a udržiavať.

Na jeden štvorcový meter podlahy môžete ustajniť štyri menšie kačky (napr. indické bežce) alebo tri väčšie (napríklad pižmové kačky).
V kačačníku je potrebné mať podstielku, napríklad vo forme suchých pilín.
Počítajte ale aj s tým, že budete mať odchov a ten sa u pižmových kačiek môže pohybovať až okolo 40 mladých ročne od jedného páru. Samozrejme, malé kačky spočiatku nepotrebujú takmer žiadny priestor, pretože sa schovajú pod kačku. Veľmi rýchlo im však môže byť v kačíne tesno. Počítajte preto radšej od začiatku s väčšou plochou.

Ak plánujete vyliahnuť vlastné kačíčatá pod kačkou, budete potrebovať aj hniezda, resp. hniezdne búdky. Rozmer hniezda 45x45 v pôdoryse stačí, Ak sa rozhodnete pre búdku, mala by byť 50 centimetrov vysoká, s otvorenou prednou stenou.

Kačky rýchlo rastú a preto počítajte s pomerne veľkým objemom hnoja. Môže to byť aj 100 kilogramov na zviera ročne. Kačačník vyžaduje pravidelné čistenie a kopa hnoja rýchlo narastie. Dobrá správa je, že kačací hnoj sa rýchlo zmení na kvalitné hnojivo - kompost. Tomuto procesu môžeme pomôcť aj nasadením dážďoviek do hnojiska. To nemusí byť nijako extra budované. Stačia palety a fólia.


Ohrada pre kačice

 

Domáce kačky zvyčajne nie sú veľkí letci, najmä nie káčery. Mladé kačice však môžu lietať celkom obstojne. Aspoň do tej miery, aby preleteli cez plot a museli ste ich naháňať po susedoch.

Pri dovoze s tým počítajte a pripravte pre vystresované zvieratá ohradu, najlepšie voliéru. Tá by mala byť z hustého hydinového pletiva. Voliéra sa zíde aj pri chove. Nielen z dôvodu úteku zvierat, ale aj ako prevencia pred prenosom nákazlivých chorôb (napr. vtáčej chrípky) z vrabcov a ďalších divožijúcich vtákov, ktoré sa radi priživia  na potrave. Kačice sú odolné zvieratá, ale strecha nad voliérou ich isto poteší, najmä v čase snehu a mrazu.
Dobrý plot a voliéra sú prevenciou aj pred návštevou dravcov. Najmä líšky dokážu byť v čase kŕmenia mláďať veľmi vytrvalé a vynaliezavé. Nezjednodušujte im to.
Kačice sú vodná hydina. Preto by mali mať neustály prístup k vode a to nie len k vode na pitie, ale aspoň k jednej dostatočne veľkej nádobe, kde sa môžu dosýta vyumývať. Sledovanie kúpania a následného čistenia a “ukladania” peria je potechou pre každého pravého chovateľa.


Kde zohnať kačice

 

Chovné zvieratá je možné zohnať cez inzertné servery alebo na burzách hydiny. Odporúčame skôr prvú možnosť, pretože poskytuje čas a možnosti pobaviť sa so skúsenejšími o spôsobe chovu, kŕmení a špecifikách jednotlivého plemena.
Zvieratá na chov a ďalšie rozmnožovanie je najlepšie kupovať počas jesene, keď je ich všade plno a dajú sa zohnať za rozumný peniaz.
Zvieratá na jednosezónny výkrm sa kupujú počas jari na špecializovaných farmách. Vo svojom okolí isto nájdete vhodného dodávateľa káčatiek.


 

Čím kŕmiť kačice

 

V prvých troch týždňoch  života sa kačice kŕmia mokrou zmesou šrotov, uvareného vajíčka a nadrobno posekanej zelenej stravy - púpavy alebo žihľavy.
Neskôr sa namiesto vajíčka môže používať bielkovinový doplnok stravy alebo rovno používať špeciálne  kŕmne zmesi pre kačice.
Niektoré plemená kačiek sa pasú radšej ako iné, ale veľký pozemok majú radi asi všetky. Kačky aj rýchlo rastú, takže počas dvoch mesiacov sú niektoré už takmer tak veľké ako dospelé.
Počas výkrmu ale spotrebujú aj 10 kilogramov krmiva a čisté pasenie tento objem nikdy nenahradí.

Na konci pomerne krátkej výkrmovej sezóny získate pri dobrej starostlivosti kačky s množstvom lahodného mäsa a masti. A preto sa oplatí investovať do ich chovu trochu námahy.
 


 

Aké plemeno kačíc vybrať

 

Plemien kačíc aj husí je veľké množstvo. Na začiatok možno odporúčame menšie a ľahšie plemená. U kačíc sú to napríklad indické bežce. Sú síce ľahké, ale pomerne nenáročné na chov aj stravu a pri občasnom vypustení do zeleninovej záhrady sa radi nakŕmia premnoženými slizovcami iberskými (hnedé “slimáky bezdomovce”).
Ďalším zaujímavým plemenom je určite pižmová kačica (niekedy aj barbaria). Je tichá a veľmi plodná. Kačica dokáže vysedieť aj 20 vajíčok v jednej znáške. Sama sa o malé káčatká aj stará - vodí ich a zohrieva. Tým pádom má chovateľ o starosť menej.
Mnoho plemien kačiek je vyšľachtených z divej kačky. Už sme spomenuli bežce. Ďalšími sú ruánska, saská, kampbelka, chochlatá kačica a ďalšie. Vyznačujú sa zauímavým zafarbením a zaujímavým exteriérom. Pri všetkých kačiciach odvodených od divej kačice treba mať na pamäti, že sú hlučné. A to nemusí byť príjemná vlastnosť pre susedov.

Pokiaľ chcete chovať kačice len počas sezóny na výkrm, vyberte si niektorý z výkrmových hybridov. Napríklad mullardy. Nazývajú sa aj husokačkami, ale jedná sa o čistrokrvné kačacie krížence, ktoré dosiahnu jatočnú hmotnosť okolo štyroch kilogramov.
Hybridom určeným na výkrm sú aj brojlerové pekinské kačice.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY