Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Ako začať na záhrade I. - Základné náradie

Všeobecne

Samozrejme, veľké plochy je rozumnejšie obrábať strojovo, ale menšie záhrady je často efektívnejšie ručne porýľovať a okopať.

Nehovoriac o tom, že základné náradie budete potrebovať vždy, aj keby ste obrábli hektáre. Bez rukavíc a nožníc sa nepohnete napríklad ak sa chcete starať o vinohrad - a to vinohrad akejkoľvek veľkosti.

Práca v záhrade neprináša len jedlé statky či pekné prostredie, ale omnoho viac. Práca vonku zlepšuje zdravotný stav aj psychiku. Navyše, ak pracujeme rukami a ručným náradím, nejedná sa len o fitness tréning, ale aj o relax, ktorý mnohým pracujúcim, uväzneným celodenne v kanceláriách, určite chýba.
Prvým krokom k budovaniu záhrady by preto paradoxne mala byť návšteva obchodu a nákup základného vybavenia. Pozrime sa na to, ktoré to je podľa názoru odborníkov.

 

Rukavice

 

Možno sa niekomu bude zdať divné, že na prvé miesto v náradí do záhrady umiestňujeme rukavice, ktoré technicky ani náradím nie sú. Nie je to však žiadny omyl. Rukavice patria do záhrady úplne od začiatku. Totiž od momentu, keď sa rozhodnete nejaký zabudnutý kút pozemku zbaviť malinčia a kríkov a zmeniť ho na skutočnú záhradu. Ochranu pred tŕňmi v podobe dobrých rukavíc isto oceníte. A netrénované ruky rukavice ocenia aj pri ťažších prácach. Nejedná sa len o rýľovanie alebo lopatovanie. Pekné mozole si môžete pri práci bez rukavíc vyrobiť aj pri ľahkých prácach, ktoré 

Na práce v záhrade, ktoré sa zvyčajne konajú v teplejšom období, sa hodia najmä úpletové rukavice. Podľa náročností práce si môžete vybrať medzi rukavicami, ktoré majú dlaň a prsty pokryté gumenými či plastovými bodkami pre lepší úchop, alebo rukavicami, ktoré majú dlaň a prsty pokryté gumovou ochrannou vrstvou.


 

Nožnice

 

Záhradné nožnice sú prvým náčiním, ktoré väčšina záhradníkov-ovocinárov využije počas roka. Predjarný rez ovocných stromov je totiž prvou prácou, ktorú počas kalendárneho roka vykonáva.
Ale nožnice sa v záhrade hodia počas celého roka.
Podľa veľkosti záhrady a náročnosti práce si môžete vybrať z viacerých možností. Prvou sú jednoduché nožnice bez prevodu. Hodia sa na všetky jednoduché práce. Na strihanie ruží úplne postačia.
Pri väčšej záhrade si isto vyberte nožnice s prevodom alebo račňovým mechanizmom. Podstatne uľahčia prácu a o to predsa ide.
Kvalitná čepeľ a pogumovaná ergonomická rukoväť sú dnes u záhradných nožníc samozrejmosťou.

A ak to s ovocinárstvom myslíte vážne, nezabudnite ani na veľké nožnice na konáre, ideálne s pákovým prevodom.


 

 

Motyka

 

Motyka je základné náradie každého pestovateľa zeleniny. Ale využijú ju aj tí, čo chcú vytvoriť okrasnú záhradu. A aj pestovatelia ovocných stromov a viniča sa bez nej nezaobídu.
Do ľahších pôd sa hodí motyka s rovným ostrím, do ťažších zasa motyka so špicatým ostrím.

Kované motyky sa na náš trh vrátili po niekoľko desaťročí dlhej prestávke a je to dobre. Vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie v ťažkých podmienkach (napríklad pri vykopávaní koreňov). A aj napriek drsnému zaobchádzaniu sa bude takáto motyka dediť.
Na jemnejšie práce pri pestovaní zeleniny sa hodia úplne malé motyky (ale na dlhej násade). Často sú vybavené aj hrotmi na opačnej strane, aby sa dali použiť na kyprenie.

 

Rýľ

 

Rýľ je ďalším z univerzálnych nástrojov pestovateľa. Ak nemáte v zálohe suseda s traktoríkom a pluhom, môže byť rýľ jediná možnosť, ako vyrobiť z lúky alebo trávnika naozajstnú záhradu s hriadkami. Využijete ho ale aj na dramatickejšie činnosti, napríklad pri klčovaní tvrdohlavých koreňov.
Prípadne na hĺbenie všetkých možných jám a jamiek. Napríklad tých, ktoré sú potrebné na sadenie stromov.
Podobne ako motyka, aj rýľ je dostupný v dvoch základných tvaroch čepele - ostrom a rovnom. Zároveň je možné ho zaobstarať v štandardnom plechovom vyhotovení (aj to je mimoriadne odolné), prípadne si kúpiť superodolný kovaný rýľ.

Na rozdiel od motyky sa rýle nedodávajú len s jednoduchou drevenou rúčkou. Môžete si vybrať aj tvarované ergonomické rúčky, prípradne rúčky s ukončením v tvare písmena Y alebo T.


 

Pílka

 

Pri prácach v ovocnej a okrasnej záhrade sa často dostane k slovu aj pílka. Či už pri prerezávaní stromov, odstraňovaní následkov búrok, alebo pri rôznych výchovných rezoch stromov.
Záhradnícke pílky sa delia na dva typy. Ten prvý má hrubšiu čepeľ a zuby sú otočené smerom k rúčke. Táto píla sa totiž používa v smere k používateľovi, ktorý ju ťahá.
Zvyčajne je takáto píla aj skladacia, prípadne sa na ochranu ostrých zubov používa špeciálne puzdro. To zároveň chráni pred poranením používateľa.
Druhým typom píly je rámová napínacia píla, ktorá má tenší list. Jeho napnutie je vykonávané pomocou rámu. Píla s rámom je elegantnejšia a lepšie sa s ňou vďaka väčšej dĺžke pracuje. Rám ale v niektorých prípadoch neumožňuje pohodlnú prácu v hustejšej korune stromu či kra.

Zuby oboch typov píl majú široký rozvod zubov - pracujú totiž v živom dreve, kde by úzky stolársky rozvod zubov spôsobil rýchle zachytenie ostria v reze. Konár by sme síce nakoniec odrezali, ale s podstatne väčšou námahou.

 

Krhla

 

Ani najlepšie obrobená zem a najlepšie osivo by nepriniesli úrodu, keby nemali vlahu. Preto má krhla miesto vo výbave každého pestovateľa.
Plastová alebo plechová, krhla objemu okolo desať litrov sa musí medzi záhradným náradím nachádzať. Menšie krhly nie sú do záhrady vhodné - skôr sa uplatnia v domácnosti pri starostlivosti o izbové kvety.
Či sa už rozhodnete pre plastovú  alebo plechovú krhlu, neurobíte chybu. Plechové sú trvanlivejšie, pri plastových zasa nenosíte toľko mŕtvej váhy.
Pre jeden aj drurý materiál platí - nezabudnite pred zimou skontrolovať, či ste v krhle nezabudli vodu. Ak totiž krhla zimuje mimo vyhrievaných priestorov, mohla by sa jej voda stať osudnou. Mráz a ľad by krhu zničili.


Hadica

 

Ak chcete polievať vo veľkom, určite budete potrebovať hadicu, resp. hadice. Najmä na začiatku záhradníčenia je hadica ekonomickejšiou alternatívou zavlažovacieho systému.
Pre menšie záhrady stačí aj hadica priemeru ½”. Väčšie záhrady budú potrebovať väčšie priemery, čiže ¾” alebo dokonca 1”.
Základným materiálom záhradných hadíc je v súčasnosti plast. Hadice sú zároveň vystužené, aby sa zvýšila ich odolnosť.
Pri nákupe hadíc nezabudnite na prípadné redukcie, spojky a postrekovacie koncovky. Dobrým nápadom môže byť aj zakúpenie postrekovačov, ktoré zalievanie záhrady vykonajú za vás.

 

Hrable

 

Hrable sú ďalším nepostrádateľným pomocníkom záhradkára a zároveň druhom ručného náradia, ktoré má viacero variánt. Základom sú však vždy oceľové hrable. Sú odolné a hodia sa na väčšinu prác v záhrade. Či už vyhrabávanie lístia, rovnanie pôdy na záhone, prípadne vyrovnávanie pôdy pod nový trávnik.
Na hrabanie sena si isto vyberte iné hrable - drevené alebo plastové hrable určené presne na tento účel. Sú širšie a zároveň veľmi ľahké, čo pri práci so senom isto oceníte.
Švédske hrable sa hodia na hrabanie lístia - ich zuby sú totiž husté a hrable sú celkovo ľahké. U niektorých modelov švédskych hrablí je možné šírku zubov nastaviť. Ale svoju práci si vynikajúco odvedú aj tie jednoduchšie.

 

Malá lopatka na sadenie + malé hrabličky 

 

Ak sa budete venovať okrasnej záhrade, určite nezabudnite na malú lopatku určenú špecificky na sadenie. Na výber je niekoľko možností z odolného plastu ale aj klasických plechových modelov. Malá lopatka má výhodu, pretože umožňuje vykopať jamku na presne určenom mieste, čo je vítané najmä v okrasných záhonoch, kde je množstvo často husto zasadených rastliniek.

Z rovnakého dôvodu sa do takéhoto záhonu nehodia veľké hrable, ale menšie hrabličky s niekoľkými zubami. Rovnako ako lopatka aj hrabličky môžu byť vyrobené z plastu alebo kovu.
Či sa rozhodnete pre jeden alebo druhý materiál závisí od viacerých faktorov, pričom najdôležitejším isto bude kvalita pôdy na vašej záhrade.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY