Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako zabezpečiť hydinu proti dravcom

Všeobecne

Líška, kuna alebo jastrab spôsobujú škody na hydine počas celého roka. Zvlášť dramatické ale dokážu byť tieto škody v období, keď dravce kŕmia svoje mláďatá. Bohužiaľ, v tom istom čase vyrastá aj omladina hydiny, takže dravce často čaká stôl prehýbajúci sa pod ťarchou mladého hydinového mäsa. Hoci škody na hydine a ďalších drobných zvieratách dokážu spôsobiť aj kuny a jastraby, väčšinu škôd spôsobujú líšky. Nečudo. Sú hojné, stále častejšie sa objavujú aj v intravilánoch obcí a miest. Hoci sú pomerne malé, zvládnu bez problémov uloviť aj väčšie druhy hydiny, napríklad morky a husi. Okrem toho sú inteligentné a atletické. Nerobí im problém nájsť dieru v plote, prípadne si ju vyrobiť. Alebo plot podhrabať či preliezť.
Každý chovateľ, ktorý zažil nájazdy dravcov vie, čo bude nasledovať po prvom únose sliepky.
Áno, budú to ďalšie únosy. V ideálnom prípade (samozrejme ideálnom pre líšku) sa budú útoky opakovať až dovtedy, kým nebude všetka hydina zjedená. Dôležité je preto zabrániť hneď tomu prvému útoku na hydinu. V prípade, že divé zviera uspeje, vytvorí sa mu v súvislosti s vašou ohradou v mozgu spojenie, ktoré sa už nevymaže. Vaša voliéra bude znamenať dobré lovisko ku ktorému sa bude vracať deň čo deň.
V prvom rade sa preto zamerajme na prevenciu útokov. Skontrolujme ploty. Často sa stáva, že kdesi v kúte záhrady je malý otvor, ktorý používajú na prechod mačky. Stačí aj drobná diera pod plotom. Líška si ju už primerane rozšíri. Skontrolujte aj stav napínacích drôtov v pletive. Ak je spodný napínací drôt skôr voľný ako napnutý, vymeňte ho.

Ak máte väčší pozemok po ktorom sa pohybuje hydina voľne, vhodné je rozdeliť ho na dve časti. Vo vnútornejšej časti sa bude hydina naďalej pohybovať stále. Do časti, ktorá je bližšie k poliam, lúkam či lesom vypúšťajte hydinu len v čase, keď sa pohybujete v záhrade aj vy a máte ju pod dozorom. Ale pozor! Sú dobre známe prípady, že stačilo, aby sa hospodár vzdialil napríklad na obed, a líška si medzičasom tiež stihla vybrať ten svoj.
Pri kontrole sa nezamerajte iba na ploty, ktoré smerujú do extravilánu. Líška si dokáže nájsť prechod aj od susedov. Spokojne prejde aj troma záhradami a viacerými plotmi, kým sa dostane k vytúženej hostine.
Majte na mysli, že líška má k dispozícii dostatok času. Zatiaľ čo vy nemôžete strážiť dvadsaťštyri hodín denne, jej stačí čakať na príležitosť.


Pri obrane proti líškam je vhodné vybetónovať aj betónový základík pod plotom. Nemusí byť široký, dôležité je, aby mal hĺbku aspoň dvadsať centimetrov. V prípade, že betónový základ je ekonomicky neúnosný, môžete vyskúšať zakopať do zeme pletivo. Poplastované pletivo vydrží aj v pôde dlhé roky. Treťou možnosťou je primontovať k plotu pletivo, ktoré bude ohnuté do tvaru písmena L, pričom jeho spodná časť bude položená na zemi a horná pridrôtovaná k pletivu. Jedná sa vlastne o predĺženie plota smerom dovnútra. Samozrejme, spodná časť musí byť tiež upevnená do pôdy pomocou drôtených hákov. Toto dodatočné zaistenie dokáže zastaviť líšku, ktorá prešla popod pletivo plota. Nezabudnite však na pravidelnú kontrolu. V sezóne aj dvakrát denne. Líška, ktorej poskytnete dostatok času ho rada využije a podhrabe sa aj popod väčšie prekážky. Samozrejme, keď objavíme, že líška začala pracovať na našom plote, či skôr pod ním, vykonáme protiopatrenia. Jamy zasypeme hlinou a najmä veľkými kameňmi. Ak máme možnosť, hydinu aspoň na čas nevypúšťame na voľnú pastvu, ale len do voliéry.

Práve na tento účel môže veľmi dobre poslúžiť voliéra na chov hydiny, ktorá je novinkou v našom sortimente. Vďaka svojim rozmerom je vhodná aj na chov hydiny, ale aj ako dočasné útočisko pre naozaj veľkú hydinu. Nespoliehajte sa však na ňu ako na všeliek. Jedná sa síce o voliéru so solídnou konštrukciou, nie je však zabezpečená proti podhrabaniu. To musíte zaistiť vy, napríklad umiesnením voliéry na betónový povrch. Konštrukcia voliéry je vybavená pätkami, takže voliéru je možné upevniť k podkladu napríklad pomocou natĺkacích hmoždiniek. Aj pletivo voliéry je stavané na chov a nie na obranu. Ostatne, pri útoku odhodlanej líšky ťažko odolá aj pevné pletivo.

V prípade, že sledujeme časté návštevy líšok na vašom pozemku, je lepšie nastaviť aj pasce. Určite neodporúčame nastavovanie nášľapných pascí (klepcov). Jednak sú legislatívou vyslovene zakázané. Druhým dôvodom je skutočnosť, že tieto pasce sú skutočne nehumánne a nebezpečné. Nikto nezaručí, že namiesto líšky sa do klepca nechytí mačka, pes, ježko, alebo dokonca dieťa, hrajúce sa na záhrade.
V prípade klietkovej pasce toto nebezpečenstvo nehrozí.
Bohužiaľ, líška je voľne žijúca lovná zver a na jej lov sa viažu pravidlá. Lov je skrátka lov, aj keď sa neloví strelnou zbraňou ale pomocou pasce.
Preto sa ohľadom lovu pomocou pasce obráťte na miestne poľovnícke združenie, aby tento lov zastrešilo, aj keď pascu si zakúpite vy a zrejme ju budete aj osobne kontrolovať častejšie ako miestny poľovný hospodár. Ak neviete, ku ktorému poľovníckemu združeniu pripadá vaša obec, obráťte sa na obecný úrad. Ten by mal touto informáciou disponovať.

Na odchyt líšok sa hodí pasca s dĺžkou 160 centimetrov. Do menších pascí sa možno líška zmestí, ale úspech zďaleka nie je zaručený. Ako návnada môže poslúžiť slepačie vajíčko, prípadne kúsok hydinového alebo rybacieho mäsa.

Pascu nastavte pri plote a pravidelne ju kontrolujte. Interval raz denne by mal stačiť.
Všetkým chovateľom želáme do tejto sezóny, aby naše rady nemuseli nikdy využiť. Nie je totiž nič lepšie, ako tešiť sa z chovateľských úspechov na dvore, prípadne aj na tanieri.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY