Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako využiť babie leto

Všeobecne

Nezaškodí začať svoje jesenné aktivity uvažovaním. Uvariť si teplý čaj a pouvažovať, čo by sme v záhrade chceli zmeniť. Možno bude uvažovanie trvať aj dlhšie - ale dá nám šancu, aby sme vo svojich záhradných aktivitách “nenaháňali vlastný chvost” a robili dlhodobé zmeny s rozumom v hrsti. Tak si môžeme z jesennej ponuky škôlok si vybrali práve tie rastliny a odrody, ktoré sa nám hodia.

A všetky ďalšie údržbové práce potom môžeme prispôsobiť plánu, ktorý sme vymysleli.



Presádzame a sadíme

 

Jeseň je výnimočne vhodná na sadenie a presádzanie. Počasie prechádza do stále chladnejšieho a daždivejšieho - čo rastlinám vyhovuje, pretože si môžu vytvoriť nové korene. A vyhovuje to aj záhradkárom, pretože ušetria námahu a čas na dodatočné polievanie - ostatne, čas na jeseň bude potrebný na množstvo ďalších prác a dni sú už krátke.
Sadíme a presádzame preto kry a stromy. Na jeseň môžeme sadiť a presádzať aj ruže - aj ony majú podstatne väčšiu šancu, ako keby sme ich sadili na jar..

Rovnako nezabúdame ani na cibuľky narcisov či tulipánov.

Švédske hrable pomôžu pri hrabaní lístia

 

Striháme a hrabeme

 

Jeseň je ideálny čas na ostrihávanie okrasných stromov a krov. Na jar má tak či tak každý záhradkár hromadu inej práce. Konkrétne možnosti pre každý druh môžeme zistiť z literatúry, bežné je však skracovanie na ¼ pôvodnej dĺžky. V každom prípade ostrihávame všetky odkvitnuté kvety, zlomené konáre a odumreté časti rastlín.

Na jeseň zastrihujeme aj živé ploty, ale len listnané. Postupujeme pri tom opatrne, aby sme nevytvorili prázdne miesta, ktoré by následne celú zimu vyzerali ako zanedbané a nerobili by nám dobrú reklamu.

Ak však necháme hromadu odpílených konárov v záhrade čo len jednu noc, radšej odolajme pokušeniu na mieste ju zapáliť, aby sme jej zbavili. Takéto miesta totiž najmä na jeseň vyhľadávajú ježkovia, ktorí pod nimi nachádzajú úkryt.

Kvalitné záhradné nožnice sa uplatnia aj na jeseň
 

Trávnik

 

Na jeseň už trávnik rastie rozhodne pomalšie ako na jar či v lete. Neznamená to však, že starostlivosť oň môžeme zanedbať. V každom prípade ju ale musíme zmeniť.

Pokiaľ máme v trávniku nezarastené “diery”, na jeseň je ideálny čas na ich opravu - čiže obsiatie trávou. Trávnik zasiaty v septembri a začiatkom októbra má stále šancu zakoreniť.

Koncom októbra zvyčajne kosíme trávnik posledný krát. Nekosíme však nakrátko, určite nie menej ako na 5 centimetrov. Tráva potrebuje väčšiu dĺžku, aby pri menšom slnečnom svite mohla dostatočne fotosyntetizovať.
Trávnik môžeme v prípade potreby zbaviť machu vertikulovaním.
Na jeseň už trávnik nehnojíme dusíkatými hnojivami, aby sme nepodporovali zbytočný bujný rast v tomto období. Môžeme použiť špeciálne hnojivá s nízkym obsahom dusíka a vyšším obsahom draslíka.

Samozrejmosťou je odstraňovanie popadaných listov z trávnika. Ak by ste listy ponechali ležať, podporíte rast húb a plesní, tráva uhynie a vytvoria sa hnedé fľaky - tie však už pohrabaním odstrániť nepôjde.

Záhradný vozík pomôže s objemným lístím

 

Lovíme slizovce

 

Jesenné mesiace môžeme využiť na zníženie populácie slizovca iberského. V záhrade umiestnime špeciálne pasce v tvare domčeka, alebo aspoň drevené dosky, škridly či kamene. Každé ráno potom z nich zbierame slizovce, ktoré pod nimi hľadali v noci úkryt. Likvidujeme aj nakladené vajíčka, ak ich nájdeme.
Každý slizovec ulovený na jeseň znamená minimálne o desiatky menej slizovcov v budúcom roku. 

Pasca na slizovce je ekologická

 

Záverečné prípravy na zimu

 

Ešte pred príchodom mrazov zo zeleninových záhonov odstránime burinu a porýľujeme či poorieme.
Letničky tiež odstránime zo záhonov. Cibuľky letných cibuľovín vykopeme a uložíme ich na miesto, kde bezpečne prečkajú zimu - napríklad do pivnice.
Do bezpečia uložíme aj všetky rastliny, ktoré by zimu v našich zemepisných šírkach neprežili. Muškáty ukladáme dovnútra zvyčajne na prelome októbra a novembra. Neriadime sa však kalendárom, ale teplomerom. Mráz by určite v zdraví neprežili.  Preto z nich odstránime kvety a poškodené listy a necháme ich prezimovať vo svetlej miestnosti s teplotou okolo 10°C. Samozrejme, počas zimy ich nezabudneme polievať.

Ruže a ďalšie rastliny, ktoré síce môžu zostať vonku, ale sú citlivé na extrémne nízke teploty zakryjeme čečinou, vyhrabaným lístím, alebo obalíme do bublinkovej fólie.

Nezabudneme vypustiť zo zavlažovacích systémov vodu. Nezabudnime, že je potrebné vypustiť vodu aj zo všetkých ventilov, ktoré zostávajú vystavené mrazu. Tiež čerpadlá, ktoré zostávajú vonku (resp. na miestach, kde budú klesať teploty pod nulu) je treba dôkladne vypustiť.
Nezabudnime ani na čerpadlá v jazierkach!

 

Stroje potrebujú svoje

 

Kosačky a všetku ďalšiu motorizovanú záhradnú techniku očistíme najskôr nahrubo mechanicky a za pekného slnečného počasia ich môžeme aj opláchnuť vodou a nechať vysušiť.

V kosačke vymeníme olej a sviečku, pokiaľ sme to neurobili počas sezóny. Ak tento úkon nezvládneme sami, využijeme služby servisu. Je rozumné urobiť to na jeseň, pretože na jar budú servisy preplnené.
Do nádrží strojov so spaľovacích motorov môžeme doplniť aditíva.
Ak nebudeme v zime používať reťazovú pílu, vylejeme z jej nádrže olej. Naopak, do oleja môžeme namočiť reťaz, aby sme predišli korózii.
Olejom môžeme po dôkladnom vyčistení ošetriť všetky čepele na náradí, ktoré v zime nebudeme používať.

September a október sú zároveň poslednou šancou, kedy môžeme drevo na zimu pripraviť v relatívnom luxuse pekného počasia.
To isté platí o dokončovaní všetkých betónovacích a murovacích (skrátka mokrých) stavebných procesov.

Samozrejme, nemali by sme zabudnúť ani na kontrolu vykurovacích zariadení a komína.

Po jesenných prácach začína pre záhradkára obdobie pokoja, ktoré môže využiť na oddych, štúdium a prípravu novej sezóny. A tá začne už čoskoro.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY