E-SHOP: Pri objednávkach s doručením kuriérom tovar odosielame do 24 hodín 
 PREDAJNE: Všetky otvorené

KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako ušetriť na spotrebe vody

 

1. Začnite na záchode

Teda vlastne so záchodom. Staré splachovacie záchody spustia do kanalizácie celý obsah nádržky, hoci nie vždy to (obsah misy) situácia vyžaduje. V praxi sa jedná o desiatky až stovky litrov denne, ktoré odtekajú zbytočne z každej domácnosti.

Moderné splachovacie systémy zvládajú splachovať v krokoch malej a veľkej dávky vody a tie najmodernejšie majú dokonca štart-stop systém. Takže dávkujú vodu naozaj len v čase, keď stláčate tlačidlo.

 

2. Nekúpte sa

Ďalšia “dobrá” rada, poviete si. Ale nie je to až taká magorina, ako a zdá na prvý pohľad. Vo vani sa minie 100 litrov vody, v sprche asi 40. To je jedno a pol sprchovania navyše. Všetko je samozrejme relatívne a už Archimedes nás naučil, že pre niektoré objemy je vaňa výhodnejšia. :-)

 

3. Zrieďte vodu

A to už ako? Veď vodou sa riedi čo treba, ale čím zriediť vodu? Arabskou pálenkou? Vzduchom. Ak vaša kuchynská batéria nemá od výroby zabudovaný perlič, dokúpte ho. Rovnako sa oplatí investovať do modernej sprchovej batérie, ktorá pridá do vody vzduch a tým ušetrí vzácnu tekutinu.
A nezabudnite, že ak šetríte teplú vodu, šetríte aj energiu, ktorá sa minula na jej zohriatie!

4. Neumývajte riad

Teda, aby sme sa vyjadrili presne, neumývajte ho v dreze. Miniete 40 litrov vody, dobrá umývačka však to isté zvládne s desiatimi litrami, prípadne ešte menším množstvom. Ak máte staršiu umývačku, možno sa oplatí prepočítať si, či by nová neušetrila viac. To isté platí aj pre práčky. Nové modely (a nie nevyhnutne najvyššej triedy) majú podstatne nižšiu spotrebu vody aj energie.

5. Nekvapkajte

Konečne niečo normálne, však? Z kvapkajúceho kohútika môže denne odtiecť aj 160 litrov vody. To sú dve tretiny obyčajného suda… A prenásobte to počtom kohútikov a počtom dní v roku. Skutočne, tu sa oplatí byť pozorný a akčný - a vymeniť kvapkajúcu batériu, prípadne zabrúsiť ventil čo najskôr.

6. Nedajte svoju vodu lacno

Pokiaľ bývate v rodinnom dome, je veľká pravdepodobnosť, že môžete vybudovať/dať si vybudovať studňu. Nie je to síce jednoduché, ale budete mať vodu skoro zadarmo. A ak je pri studni voda pravdepodobná, pri zachytávaní dažďa máte vodu istú. Treba len zaistiť vhodné nádoby, porozmýšľať nad systémom zberu a rozvodu a máte tisíce litrov vody na polievanie zdarma!

 

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na rez jabloní
12843 zobrazení
Ako na stavbu plota?
7029 zobrazení
Kvasená kapusta
5736 zobrazení