Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
157
0

Ako sa starať o kuriatka - starostlivosť v prvých dňoch

Všeobecne

Ako liahnuť kuriatka, sme si povedali v minulom článku. Dnes sa pozrieme na to, akú starostlivosť kuriatkam dopriať, aby z nich vyrástli krásne sliepočky/kohútikovia. 

Teplo

Pre začínajúcich chovateľov sliepok a kuriatok tu máme dve správy - tá prvá (zlá) znie, že kuriatka nemajú vyvinutú termoreguláciu - o tú sa im v prírode stará kvočka. V podmienkach liahňového chovu sa o ňu musíme postarať sami. Najjednoduchším riešením je zakúpenie výkonnej klasickej žiarovky (100-wattová má cenovku 70 centov) a zmontovanie jednoduchého výhrevného telesa zloženého zo žiarovky, elektrickej šnúry, nejakého toho vypínača a tienidla.Je však možné použiť aj infračervené žiarovky či iné špecializované výhrevné telesá.

malé kuriatka na oranžovej deke

Ako sme spomenuli, najjednoduchším riešením je obyčajná stará dobrá žiarovka, po novom “tepelná guľa”. Poskytne kuratám okrem tepla aj svetlo. Kuriatka potrebujú počas prvého týždňa teplotu v odchovnom priestore 32 stupňov Celzia, postupne sa môže teplota znižovať o 2-3 stupne týždenne.

Ako rozoznáme, že je teplota tak akurát? Veľmi jednoducho  - dokonca k tomu nebudete potrebovať ani teplomer.
Môžu nastať tieto štyri situácie:

1. Kuriatka sú pod lampou rozptýlené úplne po celom priestore krabice a každé si robí svoje. Vtedy je teplota akurát.

2. Ak sú poschovávané po kútoch čo najďalej od zdroja tepla, znamená to, že sa priehrievajú a treba lampu umiestniť vyššie, prípadne použiť menej výkonnú žiarovku.

3. Ak sú naopak všetky na hromade pod lampou, znamená to, že im je zima a spoločne sa zohrievajú. V takom prípade je treba použiť výkonnejšiu žiarovku alebo tú pôvodnú umiestniť nižšie.

4. Môže nastať aj situácia, že všetky kuriatka sú zhromaždené v jednom z kútov krabice. Znamená to, že v miestnosti aj v krabici je prievan a je treba ho odstrániť.

Tip: Pri vlastnoručnej výrobe vyhrievacieho telesa dávajte pozor najmä na odolnosť tienidla (ak používate diel zo starej lampy). Zvyčajne je na ňom vyznačené, aký maximálny výkon žiarovky znesie.

Potrava

Tá druhá (dobrá) správa je, že prvé dva dni po vyliahnutí kuriatka nepotrebujú potravu. Ešte sa spamätávajú z liahnutia a spotrebúvajú zvyšky zásob zo žĺtkového vaku. V tomto období ich bez problémov môžeme držať v kartónovej krabici, najlepšie s nekĺzavým dnom (staré tričko stačí). Nad nimi by mala svietiť vyššie spomenutá žiarovka. Pre pokoj duše im môžeme ponúknuť aspoň misku s vodou, ale v prvý deň piť isto nebudú, v druhý deň možno.

Ako prvú potravu môžeme kuriatkam ponúknuť kukuričný šrot. Má peknú farbu, čo ich stimuluje ku kŕmeniu. Aby sme ich stimulovali ešte viac, môžeme im šrot ponúknuť v nízkej miske. Reflex prijímania potravy je totiž u kuriat prepojený s hrabavým reflexom. Trochu šrotu síce kuriatka rozhrabú mimo misky, ale väčšinu z neho zasa vyzobú. Na pitie môžu dostať v napájačke čistú vodu alebo čierny čaj (samozrejme chladný a nesladený).

malé kuriatka na trávičke

Po troch dňoch môžeme kuriatkam poskytnúť už plnohodnotnú stravu. Použiť môžeme zmesku pre kuriatka (najmä ak sme pracovne vyťažení) a spestrovať ju nakrájaným zeleným krmivom. Alebo si môžeme vyrábať vlastné zmesky z kombinácie šrotu, varených vajíčok, tvarohu a zeleného krmiva. Pod zeleným krmivom si môžeme predstaviť všetko, čo kuriatkam chutí - známe “buriny” púpavu a žihľavu, ale hydine chutí aj menej známa  hviezdica prostredná. Vajíčka nastrúhajte na strúhadle s malými otvormi. Zelené krmivo nakrájajte na rezačke.Pokiaľ kŕmite bielkovinovými krmivami (vajíčka, tvaroh), dbajte vo zvýšenej miere na hygienu chovu. Jednak tým, že krmivo dávkujte postupne tak, ako si ho kuriatka schopné spotrebovať. Nespotrebované krmivo sa rýchlo kazí, čo je nezdravé pre hydinu. A navyše výrazne páchne. Druhým spôsobom, ako si pri kŕmení bielkovinami pomôcť, je dôkladné zmiešanie so šrotom. Vytvorí sa suchá zmes, ktorá nie je až tak náchylná podľahnúť rýchlej skaze.
Vo veku 8 týždňov môžeme už kuratá kŕmiť zarovno s dospelými sliepkami.

Kde ich ubytovať

Pre kuriatka vyhraďte samostatný priestor, ideálne v hospodárskych budovách, prípadne v kotolni, či inej technickej miestnosti. Aj keď budete kuriatkam pravidelne a často čistiť ich krabicu, zápach bude pomerne silný. Spočiatku im bude stačiť kartónová krabica, ktorú po skončení jej úlohy môžeme zrecyklovať.

Pokiaľ nemáte vybudovanú originál odchovňu, po prvom týždni bude dobre vymeniť kartónovú krabicu za niečo trvácnejšie. Vyhovovať bude napríklad ľahko čistiteľná drevená bednička. Ako materiál môžeme použiť aj laminovanú drevotriesku (materiál na kuchynské linky). Pomerne ľahko sa čistí a udržiava sa tým potrebná hygiena chovu. Bednička musí byť dostatočne priestranná, aby sa do nej bez problému umiestnili všetky kuriatka, zdroj svetla (ideálne zavesený v strede nad bedničkou), kŕmidlo a napájačka. Samozrejme, kuriatka musia mať dostatočný priestor na pohyb.

Nezabudnime, že kuriatka musia byť dostatočne zabezpečné pred dravcami. Takže ak plánujete napríklad otvoriť vetracie okienko na maštali, kde sú umiestnené kuriatka, urobte to len v prípade, že na ňom máte mrežu z hustého pletiva. Inak môžete ráno nájsť nepríjemné prekvapenie po návšteve kuny. A nezabudnite na to, že aj kuriatka po niekoľkých týždňoch budú chcieť spoznávať okolitý svet. Takže odchovňa či bedňa musia byť zaistené pletivom proti preleteniu.

viacfarebné kuriatka na kameni

Kedy môžu ísť kuriatka von

Kuriatka bez kvočky môžete umiestniť do vonkajšieho výbehu na nízko pokosenú trávu (najlepšie nízka ohrádka s krytou strechou pre prípad návštevy susedovej mačky) vo veku štyroch týždňov. Samozrejme, opäť len v prípade, že teplota je dostatočná - minimom je vonkajšia teplota 18 stupňov Celzia. V daždi kuriatka radšej von nedávame (len ak majú krytý výbeh).Vo veternom počasí zakryte stranu od vetra, aby boli kuriatka kryté pred priamym vetrom. Pokiaľ je počasie horúce, poskytneme kuriatkam dostatočné zatienenie, prípadne ho ešte zlepšíme tým, že ohrádku umiestnime do tieňa stromu.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY