Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Vyberte si zaujímavú hydinu

Všeobecne

V jeseni totiž chovatelia ponúkajú na predaj všetku hydinu, ktorú nemienia spotrebovať vo vlastnej réžii, prípadne si ju neplánujú ponechať na ďalší chov. Na výber je preto množstvo jedincov rôznych druhov. A navyše za najpriaznivejšie ceny, pretože ponuka prevyšuje dopyt. O pol roka neskôr to už bude naopak.

Pri nákupe odporúčame vyhnúť sa nákupom na burzách, ktoré sú súčasťou výstav hydiny. Zvieratá sú zvyčajne predražené a často práve preto stoja v klietkach aj dva-tri dni, čo nepridáva ich kondícii.

Lepším riešením sú špecializované burzy hydiny, ktoré sa konajú v niektorých mestách. Len treba počítať s tým,že si treba privstať a na burze byť hneď po otvorení (čo býva často veľmi zavčasu), aby ste mali z čoho vyberať. A aj tak sa môže stať, že pocestujete nadarmo.

Určite skôr odporúčame inzertné servery (napríklad jeden, ktorého názov začína na “ba” a končí na “zoš”). Môžete tam v pohodlí domova vyberať a porovnávať ceny, pričom nie ste vedení k impulzívnemu nakupovaniu, ktoré hrozí v prípade búrz.

A čo si teda kúpiť? Sampzrejme, na začiatok treba mať pripravené chovné zariadenie, ale o o tom inokedy. Dnes sa skúsme skôr inšpirovať zaujímavými druhmi hydiny.

 

Husi

 

Začneme kráľovským druhom hydiny, ktorý kedysi zachránil Rím pred úplným dobytím Galmi. Husi sú naozaj citlivé (nechceli sme povedať že bojazlivé), takže pri vyrušení dokážu narobiť krik rovnako dnes, ako to podľa povesti uroblili za čias Ríma.
A dokážu aj brániť svoje teritórium.
Tulúzska hus patrí medzi najväčšie plemená husí a hydiny (ak nie je vôbec najväčšia). Celé telo je mohutné s hrubým krkom a masívnou hlavou. Hmotnosť gunára môže dosiahnuť až 12 kilogramov, hmotnosť husi až 10 kilogramov. Sú to skutočne veľké zdroje mäsa, tuku a peria.
Napriek tomu, že husi sú otužilé zvieratá, v zlom a daždivom počasí budú potrebovať prístrešok. Samozrejmosťou je veľký výbeh s pastvou a prístup k vode, aby si mohli udržiavať perie v dobrej kondícii.

 

Kačky

 

Každý už videl reklamu na “husokačky”. Ale čo to je? Kríženec husi a kačice? Ale kdeže. Je to len kríženec pekingskej a pižmovej kačice. Jeho originálny názov je Mulard.
Dnes si ale povieme o inej kačici. Hoci by sme radi spomenuli indického bežca, ktorý u nás získava veľkú popularitu ako lovec slizovcov iberských - nepopulárneho invázneho druhu slimákov “bezdomovcov”, pozrieme sa kdesi inam.
Zdrobnené kačičky rôznych farebných rázov sa hodia pre každého začínajúceho chovateľa. Sú nádherne guľaté - až gýčovito. A pripomínajú skôr záhradné dekorácie. Ak sedia, skutočne je ich ťažko rozoznať od keramickej ozdoby. Kačky sa však dokážu prejavovať dosť hlasno (preto ich aj dodnej používajú na vábenie divých kačíc), zatiaľ čo káčery si kvákajú len tak “popod zobák”.
Majú zachovaný pud sedenia na vajíčkach, takže čo si znesú, sú schopné aj vysedieť.


Perličky

 

Ak chcete predsa len viac úžitku, ako len ozdobný efekt asi 800 gramov vážiacej kačičky, môžete vyskúšať perličky. Najbežnejšie sa u nás chová perlička bodkovaná. Asi každý pozná poveru, podľa ktorej dokáže odplašiť svojim krikom potkany. Túto ich schopnosť ešte nikto skutočne nepotvrdil. Je však potvrdené, že silný krik perličiek spoľahlivo odoženie sladké sny komukoľvek. Preto nie je vhodné chovať ich v hustej zástavbe. Sú to síce ľakavé, ale cholerické tvory, ktoré milujú pastvu vyčistia záhradu od akéhokoľvek hmyzu (len treba dať pozor na sadenice či mladú cibuľku). V čase párenia sú perličiaky veľmi žiarlivé a útočia na všetky samce v okolí a vôbec neriešia, že moriak či káčer o perličky záujem naozaj nemá. Preto treba v tomto období perličky chovať oddelene. Znášajú síce do 150 vajíčok za rok, skutočnou odmenou pre chovateľa je ich mäso, ktoré je rovnako vynikajúce ako bažantie.


 

Morky

 

Keď sme pri mäse, nesmieme zabudnúť na hydinu, ktorá má vraj sedem druhov mäsa. Plemien moriek je azda rovnako veľa, ako plemien husí. A sú to práve morky, ktoré zbavili husi ich privilégia byť ozdobou vianočného stola v západnej Európe.
Morka je totiž nielen diétnejšia, ale aj rýchlejšie rastie a je vhodnejšia do veľkochovu. Veľkochov nechajme hybridom.
V domácich podmienkach sa u nás vraciame ku chovu menej náročných bronzových moriek a rôznych farebných rázov tejto pôvodnej morky.

Azda najkrajšou je grolwická  (kröllwitzská) morka. Základom jej sfarbenia je biela farba, ktorá je doplnená čiernymi pásikmi. Skutočne, vidieť húf týchto moriek na pastve je zážitok.

Morky sú pastvová hydina, ktorá sa na lúke či v sade dokáže pohybovať celý deň. Treba preto dávať pozor na to, aby sa “neodpásli” príliš ďaleko.

 

Sliepky

 

Sliepka nezaprie, že je zdomácnená už tisícročia. Napriek svojej povesti je veľmi inteligentná a na rozdiel od inej hydiny si napríklad bez problémov sama nájde už v prvý večer v novom domove nocľah. Sliepky zároveň odpustia veľa začiatočníckych chýb. Preto ak uvažujete o chove hydiny, odporúčame začať práve nimi. Ak neviete, ktorú konkrétnu si vybrať, otvorte online katalógy a hľadajte.

Vo plemenách a farebných rázoch žiadna hydina neprekoná sliepky. Existujú všetky možné tvarové a farebné varianty od roztomilých hodvábničiek po bojovné malajky.
Rovnako vo veľkosti si je čo vyberať od sebritiek, ktoré nie sú o moc väčšie ako drozd po jerseyské obry, ktoré zasa nie sú o moc menšie ako morky.

Ak však nemáte extra malú záhradu, odporúčame začať osvedčeným pokojným plemenom, napríklad maranskami.


Tipy

 

Kupujte zvieratá od overených chovateľov.
Ak takého nepoznáte a idete nakupovať na inzerát, skontrolujte si referencie (to napríklad bazoš umožňuje).
Ak chovateľ nemá referencie, sledujte, ako  vyzerajú chovné zariadenia. Samozrejme, neporiadok na dvore patrí k chovu, ale zvieratá by mali mať čisté nádoby na vodu a krmivo a v kurínoch by mala byť čerstvá podstielka, nie 20 centimetrová vrstva hnoja.

Kupované zvieratá si najskôr prezrite. Zdravé perie, oči, zobák a beháky sú samozrejmosťou.
Každé zdravé zviera je čiperné, pozoruje svoje okolie, behá, kŕmi sa, pije, čistí si perie - skrátka je aktívne.
Môže na chvíľu zdriemnuť, ale určite sa preberie a snaží sa ujsť, keď ho ideme chytiť.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY