Práve teraz ZĽAVA 10% úplne na všetko s kódom JAR10. Platí pre objednávky online - kuriér, Packeta. Neplatí pre osobný odber. 

Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Vermikompostér

Všeobecne

Áno, recyklácia hýbe svetom. Inak to nejde, planéta nemá dosť zdrojov. V poslednom období, keď už mestá vďaka ekologickému hnutiu nie sú natoľko znečistené ako sme boli zvyknutí v minulosti, sa vracajú do miest aj snahy o dopestovanie vlastných plodín či chov včiel a dorábanie tzv. mestského medu.
Izbové rastliny z bytov v mestách nikdy nevymizli, ale nikdy neexistovala možnosť zabezpečiť pre ne priamo na mieste zdroj hnojiva.

Dnešná doba postúpila aj v tomto smere. Nepreferujú sa len lokálne potraviny, ale aj lokálne hnojivá. Ušetrí sa pri jeho dovoze a ak dokážeme vyrobiť hnojivo z odpadu, tak ušetríme aj na jeho odvoze a skládkovaní. A samozrejme, ak si hnojivo vyrobíme sami, nebudeme zaň platiť vôbec.

Jedným zo spôsobov, ako vyrobiť hnojivo zo zvyškov potravín v domácnosti je vermikompostovanie - čiže výroba kompostu s využitím dážďoviek. Je možné využívať známe kalifornské dážďovky, ktoré sa rýchlo množia a ľahko chovajú. Ale účinne dokážu na výrobe kompostu pracovať aj naše domáce dážďovky záhradné alebo dážďovky hnojné.

Domáci vermikompostér je plastová dizajnová niekoľkoposchodová nádoba, ktorú je bez problémov možné umiestniť aj v malom byte. Rozmery v pôdoryse nemusia presiahnuť 50 x 40 centimetrov. Kompostér nesmie byť príliš vysoký. Usadajúci kompost by sa príliš stlačil došlo by k anaerobným rozkladným procesom. A tie sú charakteristické zápachom. Pokiaľ však dodržíme všetky zásady a do kompostu má prístup vzduch, je táto výrobňa hnojiva úplne bez zápachu.

vermikompostér
 

Čo patrí do kompostéra

 

  • zvyšky z ovocia a zeleniny, vrátane šupiek
  • čaj a čajové vrecúška
  • kávová usadenina
  • drvené vaječné škrupiny
  • orechové škrupiny
  • piliny a hobliny
  • kartón

 

Čo do kompostéra nepatrí

 

  • odpadky živočíšneho pôvodu
  • mliečne výrobky
  • všetky druhy mastnoty a tukov
  • slané jedlá
  • zvieracie výkaly


 

Pokiaľ vás zaujíma, aký veľký by mal byť vermikompostér pre vašu rodinu, tak orientačné čísla sú nasledovné. Štvorčlenná rodina vyprodukuje denne  asi 250 gramov odpadu vhodného ako krmivo pre dážďovky. Toto množstvo stačí na spoľahlivé nakŕmenie pre pol kilogramu dážďoviek.

Okrem potravy majú dážďovky aj ďalšie podmienky na životné prostredie. Teplota v kompostéri by nemala klesnúť pod 5 °C, je to však už kritická hranica. Ideálne je, ak má kompostér izbovú teplotu. Vlhkosť v kompostéri by mala dosahovať 75%, čo je približne vlhkosť, aká je vo vyžmýkanej kuchynskej hubke. Nižšia vlhkosť zabraňuje dážďovkám v dýchaní (dýchajú cez slizovitý povrch tela), vyššia spôsobuje nedostatok kyslíka v komposte a anaerobný rozklad - čiže už spomenutý zápach.

A ako to celé funguje? Na začiatku pripravíme pre dážďovky z odpadu akýsi základ, na ktorý uložíme dovezené dážďovky. Tie sa čoskoro skryjú a začnú hodovať. Približne za pol roka neustáleho pridávania odpadu dokážu dážďovky vyrobiť slušnú hromadu kompostu, ktorý sa zložením podobá na dobrú zeminu. Tú z kompostéra vyberieme a na osvetlenom mieste z nej vyrobíme na podložke niekoľko vysokých kôpok. Z nich postupne odoberáme hornú vrstvu tak, aby sa dážďovky stihli schovať do hlbších častí. Nakoniec by nám na podložke mali zostať len dážďovky. Tie premiestnime do novej základnej várky odpadu.

Takže, ak sa chcete stať expertom na životný cyklus dážďoviek a jeho peripetie, neváhajte a vyskúšajte vermikompostér. Alebo, vlastne stačí ak chcete žiť trochu ekologicky, recyklovať a dorábať vlastné vysoko hodnotné hnojivo, vďaka ktorému budú vaše rastlinky šťastné.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY