Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Spotreba vody v lete

Všeobecne

V lete je spotreba vody v záhrade často enormná. Zelenina (čiže rastlinky s plytko umiestnenými koreňmi) je veľmi citlivá na nedostatok vody. A táto citlivosť sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Najbežnejšie však je, že zelenina nedorastá do požadovaných rozmerov či v očakávanom množstve.

Záhradkár - začiatočník však pri pestovaní môže chybami v zalievaní spôsobiť aj vážne problémy. Vodná starostlivosť začína už nasadením priesad. Tie treba primerane zalievať, aby sa čo najskôr rozvinul ich koreňový systém. No nie len to. Nezabúdajme na to, že rastliny čerpajú živiny vo forme vodného roztoku. Čiže darmo budeme mať dobre pohnojené záhony, ak nedodáme vodu, ktorá umožní, aby sa rastlinky dobre “napili”.
Priesady preto polievame každý deň, neskôr stačí zálievka jeden až tri krát za týždeň, resp. podľa potreby a počasia.

 

Pravidelnosť je viac

 

 

Z dlhodobého hľadiska je dobrou taktikou polievanie menej často, ale výdatne. Voda vsiakne hlbšie a rastliny budú vytvárať sieť koreňov v hlbšej vrstve.

Pri plodovej zelenine musíme dodržiavať nie len výdatnosť, ale aj pravidelnosť polievania. Výkyvy v množstve vody sa prejavujú nežiadúcim praskaním plodov.

Ideálny spôsob zalievania predstavuje kvapková závlaha. Nie len z hľadiska pravidelnosti, ale aj úspory vody a malého množstva starostlivosti, ktoré vyžaduje.
Pokiaľ polievame hadicou, ideálne je polievať zavčasu ráno, aby sme rastlinám nespôsobili teplotný šok. Pri rannom polievaní je zároveň možné polievať aj na listy - prebytočná voda sa počas dňa rýchlo odparí. Večerné polievanie je treba vykonávať pozornejšie a polievať len ku koreňom. V dnešnej dobe plnej plesňových chorôb zeleniny sa trocha pozornosti isto oplatí.

Z hľadiska zálievky sú vďačnými plodinami cibuľa a cesnak, ktoré v čase najväčších horúčav už zvyčajne netreba polievať, pretože sú tesne pred zberom.

Dobrou pomôckou na ochranu pred prílišným vysúšaním záhonov je občasné okopávanie vrchnej vrstvy pôdy, prípadne mulčovanie.

 

Ovocné stromy tiež potrebujú vodu



 

Aj malý zákrpok jablone odparí v horúcom lete až 150 litrov vody. Za vegetačné obdobie je to niekoľko kubíkov. A teraz si to prenásobte počtom stromov, ktoré máte v záhrade… Sila, však?

Aj preto sme v predchádzajúcom odstavci spomínali najmä pravidelnosť. Nie je totiž v silách bežného nadšenca-ovocinára zaistiť všetku vodu polievaním.

Dobrá správa je, že bežne pestované jablone potrebujú vodu naozaj len v časoch najvyššje núdze, prípadne na miestach, kde ročné zrážky nedosahujú 500 mm.

O to dôležitejšie je pridávať vodu, keď ju stromy najviac potrebujú. V ich spotrebe vody sú totiž značné výkyvy. Ak by sme napríklad vynechali všetky ostatné faktory (svetlo, prúdenie vzduchu, vlhkosť) tak pri teplote 30 °C je výpar zo stromov približne deväť krát väčší ako pri 0°C.

Vysokú spotrebu vody majú stromy najmä v čase kvitnutia - vtedy však zvyčajne polievať nemusíme, pretože pôda je ešte prirodzene vlhká. Druhým obdobím zvýšenej spotreby vody je čas tvorby plodov. Vtedy sa tvoria aj kvetné púčiky do ďalšieho roka, takže voda je naozaj potrebná aj z pohľadu nasledujúcej úrody.

Nie všetka voda, ktorú stromy “vypijú” sa preleje do objemu úrody. Skôr naopak. Viac ako 99% sa len tak vyparí. Zvyšok strom využije na tvorbu konárov, listov a púčikov. Len skutočne zanedbateľné množstvo sa minie na plody.

Aj v prípade ovocných stromov platí, že dôležitá je pravidelnosť a vyrovnanosť. Spad plodov môže spôsobiť nie len nedostatok vody, ale aj jej kritický prebytok - najpríklad v čas júnového opadávania jabĺk.

Jabloň  teda stačí poliať dva krát ročne (ak sú podmienky v lete extrémne, tak 3x) dávkami do 50 mm vody na štvorcový meter. Prvý krát v čase kvitnutia a druhý krát v júni.

Neskoršie polievanie môže ublížiť skladovateľnosti plodov.

 

Aj zvieratá potrebujú piť

 

 

Nie len rastliny sú vodou živé. Domáce zvieratstvo potrebuje vodu rovnako a nie len v čase horúčav. Vtedy zvieratá potrebujú vodu nie len na trávenie a priberanie, ale aj na chladenie. Mali by sme im preto poskytovať dostatok vody formou vhodnej napájačky vždy, najmä však v čase horúčav. A spotreba vody môže byť u zvierat rovnako neuveriteľná ako u stromov. 

Zvyčajne sa počíta, že brojlerové kuratá spotrebujú 1,5  až 2-krát viac vody, než krmiva.

A u nosníc je toto číslo takmer rovnaké. Za rok spotrebuje sliepka do 90 litrov vody. Násobte si toto číslo počtom nosníc na dvore. A ak chováte morky opäť násobte pomerom hmotností oboch druhov…
U husí a kačíc je voda tarmer nevyhnutná nie len z hľadiska pitia, ale aj z dôvodu správneho vývoja a údržby operenia.

Aj väčšie hospodárske zvieratá sú akosi lepšie prispôsobené na znášanie chladu ako tepla.

Kravka-dojnica je tepelne v pohode do 20°C, potom už musí zapínať obranné mechanizmy. A jej spotreba vody môže byť enormná. Spotrebuje 3 až 4-krát toľko vody, koľko mlieka nadojí. Nedojniciam stačí 45-70 litrov vody denne, teliatkam 8-15 litrov. Samozrejme, podľa vonkajšej teploty, hmotnosti a ďalších faktorov.

Pokiaľ sa ovciam poskytuje aj v čase pastvy voda v množstve 3-3,5 litra na kus, výrazne to napomáha dojivosti.

 

Problémy so studňami

 

 

Pokiaľ ste usúdili, že spotreba vody u vás je či bude vysoká a sa chystáte kopať studňu, nemusí byť jediným problémom prípadná klaustrofóbia. Tú dokážu za primeraný poplatok vyriešiť najatí kopáči či vŕtači.
Z hľadiska slovenskej legislatívy totiž nie je studňa ako studňa. Pokiaľ v nej nie je osadené čerpadlo jedná sa o tzv. jednoduchú vodnú stavbu. Akonáhle však osadíte a zapojíte čerpadlo, už to je niečo, čo nie je zákonom úplne presne definované. V každom prípade však na vybudovanie studne s elektrickým čerpadlom potrebujete podľa zákona povolenie orgánu štátnej vodnej správy. Znamená to, že treba absolvovať rovnaký proces ako pri akomkoľvek stavebnom povolení. 

Rovnakou sivou zónou je bežne využívané čerpanie vody z potokov. V mnohých obciach po celom Slovensku je to štandardný spôsob získavania vody na polievanie. Podľa aktuálnej legislatívy je však nutné na umiestnenie pevného čerpadla a následné čerpanie vybaviť stavebné povolenie.

Rovnako nejasné je aj používanie iných ako elektrických čerpadiel. Napríklad známe trkače, ktoré využívajú len hybnosť a tlak vody bez potreby elektrickej energie

Nová a nejasná legislatíva sama nie je tým najhorším. Najhoršie na celej situácií  je, že mnohí úradníci na miestnych a okresných stavebných úradoch si vysvetľujú jednotlivé ustanovenia “vodnej” legislatívy po svojom a tak sa ich rozhodnutia rôznia od úradu k úradu - či už od obce k obci alebo od obecnému, okresnému a krajskému úradu.

Preto sa radšej dopredu informujte na príslušnom úrade o jeho výklade legislatívy.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY