KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Pokryvné rastliny

        Brečtan nezastaví nič

Nie sú teda potrebné žiadne stavebné úpravy, ani veľké úpravy záhrady v zmysle sypania mulča či dunajského kameňa. Ďalšou výhodou je zväčšnie zelenej plochy. Namiesto horúceho kameňa či betónu získame plochu rastlín, ktoré zlepšia mikroklímu a vzhľadovo sú veľmi atraktívne. Alebo aj nie - môžeme si totiž vybrať aj rastliny a kultivary, ktoré sú skôr záhradnými “sivými myšami” a skôr tvoria pozadie pre iné rastliny.

        Hebe patrí v záhradách medzi novinky

Hranica medzi tzv. pokryvnými rastlinami a nízkymi kríkmi je niekedy veľmi kľukatá. Okrem drevín môžeme využiť aj pokryvné kvitnúce byliny, ktoré prinesú do záhrady zaujímavé farby.

Univerzálne rastliny sú napríklad nízko rastúce borievky.  Borievka prostredná “Old Gold”, borievka rozprestretá “Glauca” a borievka šupinatá “Blue Star” dokážu pokryť pôdu na tienistých miestach pod stromami, ale bude sa im dobre dariť aj na slnku. Rovnako je na tom brečtan. Dokáže rásť na slnku, v polotieni aj úplnom tieni. Zostáva už len vybrať si z veľkého množstva kultivarov, ktoré sa líšia veľkosťou a tvarom listov, ale aj ich zafarbením.

V súčasnosti sa veľmi rozširuje aj bergénia, ktorej výrazné listy vysoké asi 10-25 centimetrov sa rýchlo rozširujú na slnku aj v polotienii. Okrem listov sú zaujímavé aj jej kvety, ktoré pripomínajú hyacinty.

Ďalšou vďačnou rastlinou, ktorá azda až príliš rýchlo pokryje slnečné miesta je zimozeleň. Nízke rastlinky, ktoré sú pokryté kvetmi celé leto (najmä však v jeho prvej polovici) treba niekedy v pokrývaní pôdy až brzdiť. Preto niektoré kultivary ani nie sú vhodné do menších záhrad. Vhodné sú preň tienisté miesta.

        Kvety levandule sú stelesnením leta

Pekné koberce však vytvára aj množstvo ďalších rastlín, napríklad plazivé ruže, ozdobné jahody (Fragaria) či Gypsomilka plazivá.

Ak chcete v záhrade použiť aj niečo vyššie a zaujímavejšie, tak napríklad levanduľa sa uchytí aj na skutočne odpadovej pôde a bude sa tam držať zubami-nechtami, pokiaľ sa bude jednať o slnečné stanovište.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na stavbu plota?4647 zobrazení
Ako na rez jabloní
3964 zobrazení