KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako vybrať uťahovačku

Akumulátorová uťahovačka, alebo vŕtačka je veľmi rozšírený a obľúbený nástroj. Je ľahká, univerzálna, silná a s celým príslušenstvom sa zmestí do menšieho kufríka… Netreba naťahovať kábel po lešení.
Ako vybrať tú pravú?

Každá uťahovačka sa delí na dve hlavné časti - telo a akumulátor. Od ich vlastností a ich kombinácie závisí celková kvalita uťahovačky.

Väčšine domácich majstrov bude celé roky verne slúžiť kvalitná hobby uťahovačka, takže nemá zmysel investovať do uťahovačky profi triedy.

naradie-utahovacka

Akumulátor

 

 • V oblasti akumulátorov je dnes štandardom Li-Ion-ová technológia. Akumulatory sú pri jej použití malé, ľahké, ale majú dostatočnú kapacitu, rýchlo sa nabíjajú a nabité vydržia dlhú dobu aj ak sa nepoužívajú.
 • Nech je akumulátor akokoľvek dobrý, vždy je dobré kúpiť si uťahovačku, ktorá má v rámci štandardného balenia aj druhý akumulátor. Oceníte to, ak vás čaká rozsiahlejšia práca a nie každý nútený prestoj “na kávu”(v skutočnosti na nabitie akumulátora) je vítaný.
 • Čo sa týka kapacity, štandardom sú 2 Ah.
 • Napájacie napätie delí uťahovačky na niekoľko výkonových tried. Tie, o ktorých sa oplatí uvažovať začínajú na 12 Voltoch a končia na 36-tich.
 • Jednoduchým tipom, ako si overiť, či je vŕtačka dosť výkonná je skúsiť zastaviť 12 voltovú vŕtačku nastavenú na maximálny krútiaci moment voľnou rukou. U tej dobrej by sa to nemalo podariť.

 

Telo

 

 • Jeho základom je dobrá ergonómia. Pri kúpe vždy stojí za to vyskúšať si, ako konkrétna uťahovačka sedí v ruke. Pozornosť však treba venovať aj celkovej vyváženosti, ktorá chráni pred nadmerným namáhaním zápästie (tu pomáha práve nízka hmotnosť moderných akumulátorov) či osadeniu úchopových zón protišmykovými a antivibračnými materiálmi.
 • Dobrá uťahovačka musí spĺňať aj niekoľko ďalších vlastností.
 • Prepínanie ľavého/pravého chodu je taký štandard, že by sme ho ani nemali spomínať.
 • Ďalšou dôležitou vlastnosťou je možnosť prepínať medzi dvoma rýchlosťami - pomalou na uťahovanie skrutiek a rýchlou na vŕtanie. Okrem toho je možné pomocou otočného voliča možné nastavovať uťahovací moment.
 • Niektoré najnovšie uťahovačky obsahujú aj príklep. Ten v tejto triede náradia nie je až taký dôležitý, pretože je možné nahradiť ho špeciálnymi vrtákmi a toto náradie nie je primárne určené na vŕtanie do steny.
 • Z ďalších vlastností je dnes už samozrejmé rýchloupínanie či osvetlenie pracovného priestoru.
Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na stavbu plota?4646 zobrazení
Ako na rez jabloní
3962 zobrazení