Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Kedy je vhodný fóliovník a kedy skleník?

Všeobecne

Fóliovník aj skleník majú svoje výhody a nevýhody a nie je ľahké rozhodnúť, ktorý z nich je lepší.

Fóliovník

V prípade fóliovníka sa zvyčajne jedná o ľahkú konštrukciu. Táto vlastnosť je základná a ovplyvňuje aj všetky ostatné.
V prvom rade umožňuje ľahký presun po záhrade. Ľahký presun je v tomto prípade relatívny pojem, pretože sa isto ľahko presúva malý fóliovník z plastovou kostrou, horšie je to však pri fóliovníku dlhom desiatky metrov a širokom desať metrov. Aj taký fóliovník je však vyrobený z dielcov a presúva sa stokrát ľahšie ako skleník rovnakých rozmerov.
Fóliovník totiž zvyčajne vďaka ľahkej konštrukcii nemá základy.
Fóliovníky je teda možné presúvať, ale aj rozobrať a dorasne uskladniť. Ak teda nemáte ešte v záhrade všetko presne navrhnuté, fóliovník môže byť lepšia voľba ako skleník.
Aj keď je prvotná investícia nižšia ako u skleníka, zvyčajne treba pri fóliovníkoch dodatočné náklady. Napríklad výmena fólie po niekoľkých rokoch. Fólie nedegradujú len zmenami teploty a slnečným žiarením, ale v dôsledku chemických reakcií spôsobených postrekmi.

Fóliu si dokáže priemerne zručný majster nastrihať, zletovať aj namontovať na fóliovník sám.

Skleník

Skleník je oproti fóliovníku ťažší a to často dosť podstatne. Vzhľadom na to, že sklo môže vážiť pri rovnakej ploche až stonásobok hmotnosti fólie, je treba prispôsobiť tejto zvýšenej hmotnosti výplne aj nosnosť konštrukcie. A následne samozrejme aj vybudovať primeraný základ.
Skleník je teda podstatne ťažší a zvyčajne neprenosný alebo prenosný len s veľkými problémami.
Vyznačuje sa dlhou životnosťou a ak je vybudovaný správne, má aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Ak chcete byť úplný profík, hľadajte na skleník špeciálne rozptylové sklo, ktoré
V niektorých prípadoch je vhodný aj na celoročné využitie, najmä ak je pripojený priamo k domu, alebo je k nemu pripojený zdroj tepla.
Skleník s dobrými sklami (alebo polykarbonátovými výplňami) je odolnejší aj voči poškodeniu vetrom a krúpami, ale aj snehom.
Konštruktér skleníka zvyčajne počíta aj s dostatočným vetraním, často automatickým.

Údržba dobre vybudovaného skleníka je nenáročná, takmer nulová.

Skleník je teda vhodný do záhrad, kde bude mať stabilné umiestnenie a pre záhradkárov, ktorým nevadí vyššia vstupná investícia.
S príchodom nových materiálov, ako sú polykarbonáty sa menia aj skleníky. Konštrukcie už nemusia byť také odolné, pretože polykarbonát má veľmi nízku hmotnosť. Zároveň izoluje lepšie ako obyčajné tabuľové sklo. Z tohto dôvodu vyžadujú polykarbonátové skleníky lepšie vetranie.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY