Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Návody na výrobu domácich repelentov

Všeobecne

Pripravte sa na leto a vyrobte si účinný domáci repelent, ktorý odpudí komáre, kliešte aj iný dotieravý hmyz.

1. Repelenty proti komárom 2. Repelentné sviečky
1.1 Citrónovo-eukalyptový olej 2.1 Balzam proti komárom
1.2 Sprej z jablčného octu s esenciálnymi olejmi 3. Repelenty proti kliešťom
1.3 Čajovníkový olej 3.1 Univerzálny citronelový repelent
1.4 Citronelovo-alkoholový sprej 3.2 Oreganový olejový repelent
1.5 Nimbovo-kokosový olej 3.3 Zmes olejov
1.6 Pepermintovo-kokosový olej 3.4 Cesnak
1.7 Levanduľa, vanilka a citrón 3.5 Aromatická zmes
1.8 Pepermintovo-kokosový olej 3.6 Repelenty účinné proti viacerým druhom hmyzu
1.9 Škoricový sprej  

 

Kým pohyb na čerstvom vzduchu a pobyt v prírode so sebou prinášajú celý rad zdravotných benefitov, v teplejších mesiacoch môžu vaše „outdoor-ové“ aktivity sprevádzať aj menšie nepríjemnosti. Napríklad útoky bodavého hmyzu, či vo vysokom poraste zákerne číhajúce kliešte. Našťastie, rýchlym a účinným spôsobom boja s týmito malými, ale obávanými stvoreniami, je ich odpudzovanie pomocou repelentu. V obchodnej sieti nájdete dobrú ponuku univerzálnych i špeciálnych prípravkov na tento účel, no nie každému vyhovuje používanie syntetických chemikálií. A hoci na pultoch predajní, či v zoznamoch online obchodov sa iste nájdu i repelenty na prírodnej báze, jednoduchým a populárnym riešením sú aj doma vyrobené spreje. Nielenže sú bezpečné pre ľudí a prírodu, ale vo všeobecnosti aj lacné a veľmi účinné.

Ingrediencie obsahujúce zdraviu neškodné látky, ktoré sú zároveň účinné proti hmyzu sú bežne dostupné a mnohé z nich patria k štandardnej zásobe domácnosti. Je pravdepodobné, že niektoré z nich už máte doma, tak prečo neskúsiť vyrobiť si vlastný domáci repelent?

 


Striekanie repelentu dieťaťu na ruky v prírode.

Účinné látky

Čo funguje proti hmyzu? V krátkosti, silne aromatické oleje a bylinné extrakty. Samozrejme, záleží na druhu hmyzu, na ktorý sa pri výrobe domáceho repelentu zameriavate a dosť podstatné je tiež, aby bola daná vôňa akceptovateľná aj pre vás. Nechcete predsa, popri hmyze, znepríjemniť život aj sebe alebo vašim spoločníkom. Prírodných látok odpudzujúcich každý nepríjemný druh hmyzu je však dosť a vyberie si každý.

Najúčinnejšie z olejov sú eukalyptový, levanduľový, škoricový, tymianový, kocúrnikový, sójový, z citronelovej silice, čajovníkový, pelargóniový (iné názvy muškátový, geranium oil) a nimbový olej.

Pre dotieravý hmyz najodpudzujúcejšími rastlinami sú citronela, citrónová tráva a citrónová medovka, nechtík, levanduľa, bazalka, eukalyptus, rozmarín, pepermint a mäta, šalvia, harmanček, kocúrnik, citrónový tymian, oregano, cibuľa, cesnak, chryzantémy a myší chvost.

Naozaj je z čoho vyberať a viaceré z ingrediencií je tiež možné podľa potreby kombinovať. 

Repelenty proti komárom

Komáre majú silne vyvinutý čuchový zmysel a využívajú ho hlavne na hľadanie dostupných zdrojov potravy. Tento fakt môžete využiť vo svoj prospech dvojakým spôsobom – vyhýbaním sa vytváraniu pachov, ktoré komáre priťahujú a produkciou pre komáre odpudivých vôní.

Komáre láka vlhko, voda, kvetové vône, nektár, zápach krvi, parfumy a tmavé farby. Už obmedzením týchto vábidiel môžete do značnej miery predchádzať výskytu komárov na záhrade, v patiu, či na balkóne. Ak to nepomáha, alebo sa chystáte do prírody, je čas pustiť sa do prípravy domáceho repelentu.

Striekanie repelentu proti komárom na ruku.

Citrónovo-eukalyptový olej

Zmiešajte 10 ml esenciálneho oleja z citrónového eukalyptu a 90 ml nosného oleja (môže byť kokosový alebo olivový). Aplikujte ako sprej na povrchy v miestach výskytu komárov. Aktívna látka p-metán-3,8-diol (PMD) prítomná v tomto esenciálnom oleji je vysoko účinná.

Citrónový a eukalyptový esenciálny olej v rozprašovači.

Sprej z jablčného octu s esenciálnymi olejmi

V sprejovej nádobe zmiešajte 50 ml jablčného octu, rovnaké množstvo vody a 10 až 12 kvapiek esenciálneho oleja (klinček, eukalyptus, citronela). Použite na šaty pred pobytom vonku. Jablčný ocot je vítanou prísadou lebo odstraňuje mastný základ a zvyšovaním kyslosti zosilňuje účinok esenciálnych olejov.

Jablčný ocot a citrónový a eukalyptový esenciálny olej.

Čajovníkový olej

10 kvapiek čajovníkového30 ml kokosového oleja tvorí kombináciu, ktorú môžete použiť priamo na pokožku. Olej z čajovníka sa vyznačuje silnými antiseptickými a protizápalovými vlastnosťami a jeho výrazná aróma udrží komáre ďalej od vašich obnažených paží a lýtok. Sám o sebe môže byť agresívny, a preto je nutné pridať nosný olej.

Čajovníkový esenciálny olej a rozprašovač.

Citronelovo-alkoholový sprej

Na tento repelent použite 10 ml alkoholu (napríklad čistej vodky), 90 ml vody a 10 kvapiek citronelového esenciálneho oleja. Aplikujte sprejovaním pred odchodom do prírody. Citronelový olej sa získava z listov citrónovej trávy. Obsahuje viac zlúčenín odpudzujúcich komáre (citronellal, geraniol, a iné) a alkohol účinok preparátu ešte zvyšuje.

Nimbovo-kokosový olej

Nimbový olej sa extrahuje zo semien a plodov nimbového stromu (bežne používaný aj u nás je tiež anglický názov neem oil). Zmes 10 kvapiek nimbového oleja30 ml kokosového olej je ďalším z radu efektívnych domácich repelentov proti komárom.

Pepermintovo-kokosový olej

Zmes 12 kvapiek esenciálneho pepermintového oleja plus 30 ml kokosového vám umožní využiť silu mäty piepornej, konkrétne látok ako limonén a mentol. Tie nemá nepríjemný bodavý hmyz o nič radšej ako chemické komponenty komerčne dostupných repelentov.

Mätový esenciálny olej a kokosový olej.

Levanduľa, vanilka a citrón

Obe ingrediencie, levanduľový esenciálny olej a vanilkový extrakt, sú pre komáre silne odpudivé. Levanduľa má ešte tú výhodu, že na ľudský organizmus pôsobí uvoľňujúco. Pridaním citrónovej šťavy sa efekt znásobí. Do rozprašovača dajte 10 až 12 kvapiek levanduľového oleja, 3 až 4 polievkové lyžice vanilkového extraktu3 až 4 polievkové lyžice citrónovej šťavy, pretrepte a aplikujte niekoľkokrát denne na šaty alebo povrchy.

Levanduľový a citrónový esenciálny olej.

Škoricový sprej

Škoricový olej sa získava zo škoricovej kôry a ako základ domácich repelentov sa používa na viacerých kontinentoch. Zo štyroch aktívnych zložiek škoricového oleja je najúčinnejší cinnamaldehyd. Sprej vyrobíte zmiešaním 10 kvapiek esenciálneho škoricového oleja30 ml vody.

Repelentné sviečky

Aby ste si mohli v kľude vychutnať záhradné posedenia počas letných večerov a nemuseli každú chvíľu postrekovať seba a svoje okolie sprejmi proti komárom, môžete si ako alternatívu vyrobiť domáce sviečky. Potrebovať na to budete zaváraninové poháre, plávajúce sviečky, bazalku, citrón, limetkuesenciálny olej z citrónovej trávy.

Citrusové plody nakrájajte na krúžky a rovnomerne ich rozdeľte do pohárov. Pridajte čerstvú bazalku a zalejte vodou takmer po vrchný okraj. Potom do každého z pohárov pridajte 10 až 15 kvapiek oleja z citrónovej trávy. Premiešajte a pridajte plávajúce sviečky. Poháre strategicky rozmiestnite, sviečky zapáľte a užite si večer!

Balzam proti komárom

Repelent nemusí byť len v tekutej forme. Balzam vyrobíte nasledovne.

Ingrediencie

  • 30 g včelieho vosku
  • 30 g kakaového masla
  • 30 g kokosového oleja
  • 2 lyžice ricínového oleja
  • 15 kvapiek citronelového esenciálneho oleja
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z citrónovej trávy
  • 15 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja
  • 5 kvapiek mätového oleja
  • 5 kvapiek esenciálneho oleja z pelargónie

Menšiu panvicu rozohrejte na nižšiu teplotu. Roztopte včelí vosk, kakaové maslo a kokosový olej. Za stáleho miešania postupne pridávajte esenciálne oleje. Prelejte do pohára, nechajte vychladnúť a nanášajte na pokožku.

Detailný záber na komára napitého krvou.

Repelenty proti kliešťom

Kliešte na vás trpezlivo číhajú prichytené k steblám trávy a kríkom v polohe známej ako „pátranie“. Sú takmer slepé a pri tom, aby vás identifikovali ako potenciálneho hostiteľa sa spoliehajú takmer výhradne na „chemické“ vnímanie pomocou dobre vyvinutých pachových senzorov. Prírodné látky, ktoré fungujú proti kliešťom sa taktiež vyskytujú najmä v esenciálnych olejoch, no na rozdiel od repelentov proti komárom je obyčajne nutné použiť silnejší koncentrát.

najúčinnejším extraktom patria oleje z citronely, oreganapepermintu.

Kliešť na liste.

Univerzálny citronelový repelent

Najjednoduchším domácim naturálnym sprejom proti kliešťom je zmes vody a citronelového esenciálneho oleja v pomere 9:1. Po dôkladnom pretrepaní ho môžete aplikovať na šaty, domáce zvieratá i povrchy v okolí domu. Vhodnou doplnkovou prísadou je pár kvapiek tymianového esenciálneho oleja.

Oreganový olejový repelent

Zmiešaním 5 až 6 kvapiek oreganového esenciálneho oleja30 ml nosného oleja (ideálny je kokosový) získate zmes, ktorou môžete za pomoci vatového tampónu potrieť exponovanú pokožku. Rozprašovaním je možné tento repelent aplikovať aj na hrubšie tkaniny a obuv. Aktívnou látkou je cedrol, ktorý mal podľa jednej štúdie v čistej koncentrácii až stopercentnú úspešnosť v zahubení kliešťov. Ba čo viac, tento esenciálny olej obsahuje aj komponent nazývaný carvacrol a ten zabíja baktérie borélie, pôvodcov obávanej choroby prenášanej kliešťami. Oreganový olej by ste však nikdy nemali používať nezriedený.

Zmes olejov

Druhým zdrojom cedrolu, ako už názov napovedá, je cédrový olej. Spoľahlivo funguje aj v kombinácii s inými účinnými ingredienciami. Tu je recept na jeden sprejový repelent:

  • 30 kvapiek pelargóniového (geranium) esenciálneho oleja
  • 30 kvapiek esenciálneho oleja z cédrového dreva
  • 10 kvapiek cesnakového esenciálneho oleja
  • 30 ml čistého konzumného alkoholu (napríklad vodky)
  • 90 ml destilovanej vody

Ingrediencie, okrem vody, stačí naliať do sprejovej nádoby a dôkladne pretrepať. Potom dolejte vodu a aplikujte na šaty a obuv.

Cesnak

Trochu neštandardným a zrejme nie práve univerzálnym spôsobom odpudzovania kliešťov je pravidelná konzumácia cesnaku. Ten má, okrem iných priamych zdravotných benefitov, aj schopnosť upraviť telový odor tak, aby sa vám kliešte vyhýbali. Tento účinok pritom majú aj menej aromaticky výrazné cesnakové výživové doplnky.

Cesnak

Aromatická zmes

Ak cesnak nie je nič pre vás, o čosi lákavejšie by mohla znieť nasledujúca účinná zmes:

  • 9 kvapiek citronelového esenciálneho oleja
  • 6 kvapiek čajovníkového esenciálneho oleja
  • 6 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej
  • 1 polievková lyžica mandľového oleja alebo jojobového oleja

Príjemná osviežujúca aróma kombinujúca viacero aktívnych látok sa dá aplikovať na šaty i turistickú obuv.

Repelenty účinné proti viacerým druhom hmyzu

Nie je ťažké predstaviť si scenáre, kedy by sa zišiel repelent účinný proti niekoľkým druhom hmyzu súčasne. Ak trávite víkend na chate, okrem komárov a kliešťov vás môžu otravovať osy, sršne, ovady či ploštice. A miešať špeciálny sprej proti každému z nich je iste menej efektívne ako vyrobiť jediný, ktorý zaberá proti všetkým.

Striekanie repelentu dievčaťu na nohy.

Veľkou výhodou je, že pomocníci v podobe už spomínaných esenciálnych olejov fungujú aj na tento účel. Pepermint, citronela, eukalyptus, geranium klinček patria k najsilnejším univerzálnym repelentom a dajú sa spolu vyvážene mixovať.

Na prípravu prvého univerzálneho repelentu budete potrebovať:

  • 1 polievkovú lyžicu medicínskeho etanolu (kúpite v lekárni)
  • 100 ml  destilátu vilínu virgínsky (tiež hamamel, alebo witch hazel)
  • 1 čajovú lyžičku rastlinného glycerínu
  • 100 ml octu
  • 30 kvapiek pelargóniového esenciálneho oleja
  • 30 kvapiek citronelového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek levanduľvého esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek citrónového eukalyptového esenciálneho oleja
  • 10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja


Glycerín je prísadou, ktorá zaručuje, že všetky ingrediencie zostanú premiešané a sprej nemusíte pred každým použitím pretrepávať, tak ho určite nevynechajte. Aplikujte hlavne na povrchy v blízkosti častého výskytu hmyzu a na mieste, kde nechcete aby sa objavoval.

Druhý recept umožňuje namiešať si zmes podľa vlastnej chuti a výsledok je vhodný  aplikovať i na pokožku. Zahŕňa tieto prísady:

  • 2 polievkové lyžice destilátu z hamamelu alebo vodky, prípadne po jednej lyžici z každého
  • 2 polievkové lyžice mandľového oleja, jojobového oleja, nimbového oleja, avokádového oleja alebo ich kombinácie
  • ½ čajovej lyžičky vodky, ak používate iba hamamel
  • 55 kvapiek citrónového eukalyptového esenciálneho oleja
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z levandule
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z cédrového dreva
  • 15 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja

Zmes stačí dôkladne pretrepať a prípravok je možné ihneď použiť.

Nemáte poruke žiadne esenciálne oleje? Nevadí, ich zdrojom sú rastliny a dajú sa preto použiť ako náhrada.

2 polievkové lyžice nasekanej čerstvej mätybazalky levanduľových listov zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte vylúhovať až do vychladnutia. Preceďte a pridajte 100 ml destilátu hamamelu a poriadne pretrepte. Aplikujte rozprašovaním.

Druhá možnosť: Prevarte šálku vody, pridajte niekoľko klinčekov 34 polievkové lyžice sušených byliniek vrátane mäty piepornej, kocúrnika a levandule. Premiešajte, prikryte, nechajte vychladnúť a preceďte. Pridajte 100 ml šálku destilátu hamamelu.

 

 

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY