Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
4
0

Čím rezať ovocné stromy

Ovocné stromy sú jednou z najlepších investícií v záhrade. Okrem zdravého ovocia prinášajú aj zužitkovanie často inak nevyužiteľnej pôdy. Ak si vyberieme správny podpník a venujeme sa ich tvarovaniu, môžeme pomocou nich vytvoriť zelené steny a zbierať úrodu aj na minimalistickej záhrade. Ak máme priestoru viac, môžeme sa rozhodnúť aj pre tradičné odrody na bujne rastúcich podpníkoch. A vytvoriť tak strom, ktorý po niekoľkých desiatkach rokov nazvú naši potomkovia “výrazný krajinotvorný prvok”.

Samozrejme, o ovocné stromy sa treba starať. Aj tá najjednoduchšia jabloň si vyžaduje starostlivosť a správny rez správnymi nástrojmi. Najbežnejším nástrojom na zimný rez sú záhradnícke nožnice. Väčšie konáre si vyžadujú náradie ťažšieho kalibru - pílu.

Nemusí to nutne byť motorová píla, skôr naopak. Na rezy v korune stromu zvyčajne stačí aj šikovná prerezávacia záhradná pílka. Vďaka úzkemu ostriu či možnosti nastaviť jeho sklon je možné rýchlo a jednoducho odpiľovať konáre v rázsochách a medzi konármi. Preto je záhradná prerezávacia pílka zriedkavo dlhšia ako 35 centimetrov. Na rezanie to stačí a s krátkou pílou sa medzi konármi podstatne ľahšie manipuluje.

Samotná pílka na rez stromov môže byť rámová - tá je v našich zemepisných šírkach tradičnejšia - alebo chvostová píla s obrátenými zubami. Tá sa u nás ešte len udomácňuje.

Rámová píla má tenučké ostrie, ktoré je uhlovo nastaviteľné. Vďaka tenkému ostriu pília rámové píly “ako ďas”. Nevýhodou je, že aj pri dobrej starostlivosti sa ostrie pomerne rýchlo opotrebuje. To ale nie je až taký problém a výrobcovia na to mysleli - pílový list sa dá rýchlo a jednoducho vymeniť. Je to spotrebný materiál, nič viac a nič menej.

U obrátenej chvostovky je naopak ostrie najpodstatnejšou časťou pílky. Píli sa teda pri ťahaní k sebe a pílový list nie je namáhaný tlakom. To umožňuje, aby zostal pomerne tenký. Moderné pílky, určené na prerezávanie stromov sú často vybavené sklopným mechanizmom, vďaka ktorému ich môžeme bezpečne prenášať a skladovať, prípadne sa dodávajú aj s puzdrom, ktoré slúži na rovnaký účel.

Len pre úplnosť dodávame, že oba druhy píl je možné zakúpiť aj s tuľajkou na nasadenie dlhšej rúčky - pokiaľ sa teda nechcete či nemôžete šplhať po strome a plánujete orezávať stromy z pohodlia pevnej zeme pod nohami.


Tipy na použitie:

  • Pokiaľ pílime väčšie konáre, napílime ich na mieste rezu najskôr zospodu. Odporúča sa rezať do ⅓ hrúbky konára, my odporúčame skončiť s rezom hneď, ako konár začne pílu “štipcovať”. Potom začneme konár rezať zhora, ale trochu ďalej po jeho dĺžke. Keď sa konár vlastnou váhou odštiepi, dokončíme rez na požadovanom mieste. Týmto postupom zabránime vylomeniu dreva pri odlomení konára.
  • Rámové pílky po použití vždy vypneme. Či už pomocou skrutky, alebo vypínacej páky. Ich list nie je stavaný na dlhodobé napnutie a pri ďalšom použití by "plandal".
  • Píly skladujeme na bezpečnom mieste oddelené od ostatného náradia. aby sa ich ostrie zbytočne neničili. Pokiaľ sa jedná o skladaciu pílu, zložíme ju.
Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY