Práve teraz ZĽAVA 10% úplne na všetko s kódom JAR10. Platí pre objednávky online - kuriér, Packeta. Neplatí pre osobný odber. 

Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
1
0

Ako urobiť z trávnika záhon

Všeobecne

Trávnik je pomerne jednoduchý na údržbu, ale buďme úprimní - nie je úplne bezúdržbový.

Možno je na čase zamyslieť sa, či namiesto umelého trávnika radšej plochu záhradky nevyužiť na niečo krajšie alebo užitočnejšie.

Výhodu takejto zmeny je, že hoci spočiatku s ňou bude viac starostí, po dvoch či troch rokoch sa situácia utrasie a ozdobný záhon nebude v našom harmonograme zaberať viac času ako kosenie a hnojenie trávnika.

Pri zeleninovom záhone bude situácia trochu iná, ale zvýšená starostlivosť sa vráti v podobe čerstvej zeleniny. 

Okrem toho nemusíte na záhony zmeniť celú záhradu naraz. Môžete začať s malou časťou a uvidíte, či sa tento pokus osvedčil.

 

Miesto je dôležité


Ak hľadáte miesto pre zeleninový záhon, vyberajte ho podľa slnečnosti. Väčšina zeleniny potrebuje pre správny rast priame slnečné žiarenie. A zvyčajne veľa žiarenia. Týmito druhmi zeleniny sú paradajky, paprika, cibuľa, ale aj zemiaky a fazuľa.
Polotieň dobre znášajú všetky druhy listovej zeleniny, červená repa a hrášok.

Pri výbere miesta, kam umiestnite záhon s kvetmi, je už potrebné aj iné hľadisko. Totiž estetické. Vyberajte si preto  miesto, kde budete na záhon vidieť. Z terasy, kde trávite leto, alebo, príjazdovej cesty, chodníčka, to je jedno. Okrasný záhon tvoríte preto, aby bol viditeľný. 

Aby ste sa jeho krásou mohli potešiť vy a aj všetci návštevníci vášho domova.


 

Ako sa zbaviť trávnika

 

Na začiatku práce je dôležité odstrániť alebo aspoň neutralizovať pôvodný trávnik, aby neprerastal do novej výsadby.
V prípade, že poznáte suseda, ktorý má traktorík a nebojí sa ho použiť, nie je nič jednoduchšie ako požiadať ho o pomoc. Ale aj v prípade, že vo vašej sociálnej bubline sa nenachádza nikto s mechanizáciou, nemusíte hádzať flintu do žita.

Na konkrétnu realizáciu  odstránenia trávnika existuje niekoľko návodov a nie vždy je ten najrýchlejší aj ten najlepší. Prvou je použitie silného herbicídu na báze glyfosátu, napríklad Roundupu alebo podobných prípravkov. Ak ho použijete, bude trvať týždeň, kým odumrie trávnik a (bohužiaľ aj) všetko živé v dosahu. Pre niekoho je takáto chemická genocída normálna, no po skúsenostiach zo Spojených štátov je takéto riešenie viac ako otázne.

Podstatne ekologickejšia varianta ako “vypálenie” trávnika chemikáliou je jeho odstránenie pomocou slnečného žiarenia. Netreba na ňu žiadnu lupu ani parabolicky zakrivené zrkadlo, či iný vysoko vedecký prístup. Úplne postačí čierna plastová fólia, ktorú rozostrieme na mieste budúceho záhona a upevníme ju pomocou kameňov či dosiek. V horúcich dňoch sa pod ňou teplota zvýši dostatočne na to, aby vysušila nie len trávy, ale aj buriny a prípadne pôdne patogény. Nevýhodou tohto ekologického riešenia je dlhšie trvanie. Aby sme sa dôkladne zbavili pôvodného porastu, musí byť pôda zakrytá mesiac aj dva, čo pre niekoho nemusí byť dostatočne rýchle riešenie.

Na takto vyčistenú plochu stačí umiestniť kompost, vrstvu pôdy a mulč.

Podstatne rýchlejšie svojpomocné riešenie je rozrezanie trávnika a jeho odstránenie. Trávnik nakrájate ostrým náradím (spokojne aj naostreným rýľom alebo veľkým nožom), zrolujete drn s trávou a odveziete. Môžete ho nechať na mieste skompostovať - stačí, ak trávnikový koberec obrátite koreňmi nahor. Získate tak lacno pomerne veľa organického hnojiva. Tak isto ho môžete presadiť na nové miesto, alebo ho ponúknuť v okolí. Možno sa v okolí nájde niekto, kto za trávnikové koberce ponúkne aj nejaké euro a pomocnú ruku k tomu.

 

Vytvorme výživné vrstvy


Uvoľnené miesto môžeme zrýľovať či zrotavátorovať a potom pohnojiť, najmä ak sa jedná o zeleninový záhon. Vždy je dobré doplniť aj vrstvu zeminy a kompostu. Prípravu na zeleninový záhon je lepšie nechať na jeseň, aby pôda premrzla a pôdne organizmy mali čas spracovať nezrelý organický materiál na tie správne živiny.
Pre okrasný záhon môžete pôdu pripraviť aj na jar. Ak bude na mieste len záhon kvetov, netreba pôdu spracovávať do hĺbky. Úplne stačí, ak na voľnú plochu nasteliete kartón, prípadne hrubšiu vrstvu novín (najmenej 5 stránok naraz). Potom pridáte vrstvu kompostu hrubú 10-15 centimetrov a zakryjete ju desiatimi centimetrami mulča (stačí aj trochu menej).

Variantou tejto metódy je použitie výhradne kartónov a mulča. Trávnik pri nej len zakryjete kartónmi (ale dôkladne, aby nezostali miesta, kadiaľ by trávnik prerastal). Na kartóny navŕšite mulč. Toho nemusí byť veľa, päť centimetrov úplne postačí. Pri vysádzaní rastlín do okrasného záhonu potom len vyrežete otvory na miestach, kde budete rastliny vysádzať.

Ak sa vám zdá kombinácia kartónu a mulča príliš málo na skutočný záhon, môžete využiť kvalitné organické hnojivo za lacný peniaz. Totiž kuchynský odpad, trávu, zvyšky zo záhrady, nedokončený aj hotový kompost. To všetko môžete navŕšiť na vrstvu kartónu. A môžete to dokonca prestriedavať. Najmä ak pripravujete zeleninový záhon, môže sa vám táto metóda oplatiť. Nemusíte ani zháňať materiál po susedoch. Úplne postačí, ak prípravu rozložíte do dlhšieho časového obdobia. Ak začnete s prípravou takéhoto záhona na jar, počas roka sa isto nazbiera dostatok materiálu, ktorý môžete využiť v tomto “ležatom kompostéri”. Je to síce metóda pre trpezlivých ľudí, ale je veľmi nenáročná z hľadiska času a financií. Stačí len na záhon uložiť do vrstvy vždy to, čo by ste inak uložili do kompostéra. A o rok budete mať k dispozícii záhon, ktorý je stopercentne ekologický a nestál vás ani cent.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY