Práve teraz ZĽAVA 10% úplne na všetko s kódom JAR10. Platí pre objednávky online - kuriér, Packeta. Neplatí pre osobný odber. 

Radosť z užitočných vecí - teraz aj online | Kinekus

Moderný hospodár
Kinekus
0
0

Ako na bezpečnosť na rebríku

Všeobecne

Najmä teraz, v čase oberania jabĺk a hrušiek sa hromadia na chirurgických oddeleniach pacienti s úrazmi, ktoré sú spôsobené pádmi.

No dobre, povedia si znalci noriem ohľadom bezpečnosti práce. Veď na rebríku je zakázané vykonávať práce. V pracovnom procese pozná naša legislatíva len rebrík ako nástroj na prekonávanie výškových rozdielov, nie ako stabilnú podperu, ktorú človek občas potrebuje pri práci vo výškach - napríklad pri oberaní jabĺk z vysokokmennej jablone. Tam sa však bez rebríka neobídeme.

Povezdme si preto niečo o základných pravidlách, ktorých doržiavanie nám pomôže vyhnúť sa vážnym úrazom, spôsobeným pádom.

Na výške záleží

 

Na rebrík každý majster lezie pomerne často a preto si ani neuvedomuje, že základom balansu je možnosť oprieť sa kolenami o šteblík, ktorý je nad šteblíkom, na ktorom máme položené chodidlá.
Ak navyše oberáme jablká “po starom spôsobe”, čiže do plachty uviazanej okolo pliec na chrbát, bude naša schopnosť udržať rovnováhu na vratkom rebríku ešte viac obmedzená.

Preto ak máte možnosť vybrať si medzi rebríkom, ktorý je vysoký “tak akurát” a rebríkom, ktorý je vyšší, vyberte si ten druhý.

Budete mať totiž voľnú dĺžku rebríka, ktorej sa môžete chytiť rukami a to určite oceníte.

Vo výške si treba dať pozor ešte na jednu “drobnosť”. Často máme nutkanie dočiahnuť ešte o kúsok ďalej. Nejde to? Skúsime sa posunúť, potom nakloniť, ešte raz natiahnuť - a potom všetko letí nadol. 

Na rebrík preto lezme s chladnou hlavou a pamätajme si - je bezpečnejšie zliezť dolu, presunúť hliníkový rebrík či jeho drevený náprotivok do výhodnejšej polohy a vyliezť zasa hore, aby sme dokončili prácu živí a zdraví, ako “ušetriť” trochu času a zarobiť si v najlepšom prípade na dlhú PN-ku.


 

Rovnováha je základ

 

Schopnosť dobre balansovať na rebríku sa stráca práve v momente, keď ju najviac potrebujeme, čiže keď sme vo výške. 

Tam sa zároveň viac ako pri zemi prejavujú výkyvy rebríka, pretože každý centimeter náklonu pri zemi je násobený dĺžkou rebríka.

Preto je vždy dôležité, umiestniť rebrík na podložku, ktorá je vodorovná v smere šírky rebríka. Rovnako ako táto vodorovnosť je dôležitá pevnosť podložky. Darmo bude podložka vodorovná, keď sa jedna noha zaborí do zeme hneď, ako stúpite na prvý šteblík.

V prípade, že sa snažíte umiestniť rebrík na podklade, ktorý nie je vodorovný, využite podložky - ideálne širšie drevené dosky. Možné je aj vykopať jamku pod jednou nohou rebríka, ale ak je podklad napríklad betónový, riešenie je jasné.
Ohľadom podložky ešte jedna poznámka - kedysi sa rebríky vyrábali so špicatou spodnou stranou, pretože použitie na záhrade bolo bežné a bežné bolo aj zapichnutie rebríka do zeme. Získal sa tak okamžite podklad s dostatočným trením, ktoré zabránilo posunutiu rebríka smerom dozadu.
Pri použití moderných hliníkových rebríkov je takéto riešenie nereálne. Preto treba dávať extra pozor na to, či má podklad dostatočný odpor. Paradoxne, hliníkové rebríky s gumovými či plastovými pätkami môžu byť na záhrade nebezpečné a rovnako môžu byť nebezpečné drevené rebríky na betónovom či dláždenom povrchu. Myslite na tieto kombinácie pri príprave rebríka.

 

Stabilita hore

 

Rovnako dôležitý ako podklad je aj miesto, o ktoré sa rebrík opiera v hornej časti. Vždy si musíme byť istí, že sa jedná o pevný podklad, či je to už stena alebo konáre stromu.

Pri vysokom rebríku je vždy dobré vykonať aj ďalšie bezpečnostné opatrenia - niekto napríklad rebrík v hornej časti priväzuje. Nie je to úplne zlý nápad, ale nie je ani dobrý. K miestu uviazania sa musíte vyšplhať a po odviazaní zasa zliezť. Počas tohto času ste v nebezpečenstve. Lepšie je požiadať o pomoc s podržaním rebríka kolegu či iného pomocníka.


 

Správny sklon

 

A aký má byť správny sklon rebríka? Postavte sa na prvý šteblík. Ak stojíte kolmo a vystretými rukami sa práve dobre držíte bočných tyčí rebríka, je aj uhol rebríka správny. Ak je rebrík príliš kolmý, hrozí vám preklopenie dozadu. Naopak, ak je príliš šikmo, hrozí jeho zošmyknutie.

Pri vysúvacích rebríkoch je samozrejme životne dôležité skontrolovať, či sú západky, zaisťujúce vysunutie správne zaistené. 

Ak sa na rebríku prejaví opotrebovanie, či už vo forme neprirodzeného obybu, uvoľnenia skrutky alebo nitu, netreba sa hrať na hrdinu a sporivca. Náklady na liečbu prípadného zranenia

 

Hliníkový rebrík s plošinkou

 

Ak pracujete len v menších výškach nad zemou, je vždy lepšou voľbou štvornohý kamarát, v tomto prípade hliníkový rebrík s plošinkou. Pre práce v interiéri s normálne vysokým stropom je dokonca určite výhodnejší, ako obyčajný alebo výsuvný rebrík.
Hlavné výhody rebríkov s plošinkou sú zrejmé už z krátkeho popisu. Má štyri nohy namiesto dvoch, čiže stabilita je už z papierového porovnania raz taká vysoká ako u bežného rebríka. Plošinka zasa znamená, že je možné pohodlne stáť vo výške. Rebrík s plošinkou je vybavený aj vysokým ochranným madlom, ktoré môže slúžiť na opretie stehnami, ak sa potrebujeme za niečím natiahnuť.Nezabúdajme, že aj štvornohý rebrík je stabilný len v pozdĺžnom smere. Pri náklone smerom nabok dochádza rýchlo k strate stability a preváženiu.

Skladovanie rebríkov

 

Rebríky boli kedysi ukladané na háky pod strechou domu či humna. Alebo aspoň riadne vysoko na stene. Dnes však rebríky spôsobne schovávame tak, že ich oprieme o stenu kdesi v garáži alebo dielni a to je chyba.

Rebrík opretý o stenu v garáži láka deti vyskúšať si schopnosti v lezení do výšky. Zamyslime sa preto aspoň na chvíľu a nájdime miesto, kde môžeme rebríky zavesiť na háky tak, aby neboli ľahko dostupné pre menšie deti.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY