Všetko pre kuchyňu, domácnosť a záhradu v našom e-shope | Kinekus

Záhrada
Kinekus
8
0

Pestovanie v skleníku

V našich podmienkach nám môže skleník zaručiť lepšiu úrodu a vyrovnanejší výnos. Ako si taký skleník na sezónu pripraviť?

Ako pripraviť pôdu v záhradnom skleníku

Skleník

Ideálne je, ak môžeme skleník po každej sezóne presunúť na nové miesto. Pôda si oddýchne a je pripravená dať v ďalšom roku lepšiu úrodu. Mnohokrát to možné nie je a tak je potrebné pôdu pred sezónou pripraviť. Po zbere úrody pozbierame zvyšky rastlín a dáme do kompostéra  - kompostovaním sa tieto zvyšky zmenia na kvalitné hnojivo. Vyzretý kompost, prípadne ak máme možnosť použiť vyzretý maštaľný hnoj, zapracujeme na jeseň do pôdy. Skontrolujeme skleník a prípadné poškodenia opravíme.

Na jar, pred výsadbou, pôdu v skleníku poprášime dusíkatým vápnom, čím ju čiastočne dezinfikujeme. Následne ju skypríme a podľa druhu pestovanej zeleniny môžeme prihnojiť. Dezinfikovať skleník pred výsadbou môžeme aj  zapálením sírneho knôtu, ktorý sa bežne používa na dezinfekciu drevených sudov.

Ako vysádzať?

Výsadba závisí od druhu vysádzanej zeleniny. Každý druh vysádzame do riadkov podľa veľkosti, do ktorej vyrastú. Musíme myslieť na to, že ku každej rastline sa potrebujeme dostať pri zbere tak, aby sme nepoškodili ani ju, ani rastliny okolo. Poškodené časti sú totiž často napádané chorobami a škodcami. Rastliny v skleníku udržiavame v bezburinovom stave. Zeleninu sadíme podľa druhu - buď jednotlivo (zeler, kaleráb) alebo po dvojiciach (paprika, paradajka).

Polievanie Sud na vodu

Pôdu v skleníku polievame vodou, ktorá určitý čas odstála. Najlepšie je zberať dažďovú vodu do sudov alebo barelov. Prípadne využiť vodu zo studne – tú však musíme nechať ohriať. Pre vysoký obsah chlóru je nevhodné používať vodu z vodovodu. Polievame zavčas ráno alebo neskôr večer, keď už na skleník nepáli slnko. Využiť môžeme aj zavlažovanie kvapkovým systémom a polievať priamo korene rastlín.

Vetranie

Najmä počas veľkých horúčav je v skleníku dôležité vetranie. Vetrať môžeme skleníkovými oknami, alebo v prípade vysokej teploty aj otvorenými dverami. Pozor treba dávať pri veternom počasí – niektoré rastliny znášajú prievan zle a pri silnom vetre im hrozí aj mechanické poškodenie.

Ako orientovať skleník?

Záhradný skleník je vhodné orientovať tak, aby slnko svietilo čo najdlhšie na širšiu stranu. Najlepšie je, ak je zároveň chránený zo severnej strany proti chladu a vetru, napr. budovou alebo primerane vysokou výsadbou. Výhodou pri ochrane pred nízkymi teplotami na jar je napr. polykarbonátový skleník. Vzduchové komôrky v polykarbonáte spomaľujú prestup chladu do vnútra.

Ponuku skleníkov si môžete pozrieť na tomto mieste.

Pestovanie zeleniny v skleníku

 

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na rez jabloní
Ako na rez jabloní
51535 zobrazení
Kvasená kapusta
Kvasená kapusta
34670 zobrazení