KINEKUS.SK to je náradie, záhrada, domácnosť a vykurovanie

Vykurovanie
Kinekus
5
0

Ako na prasknutý šamot?

Niekedy sa stáva, že v sporáku, či kachliach, praskne šamot. Teraz je ten správny čas dať ho do poriadku, kým nespôsobí nepríjemnosti. Prasknutá šamotová doska v ohnisku, pokiaľ sa nemrví, nie je dôvodom na okamžité prerušenie kúrenia a opravu poškodeného prvku. Ak však chceme mať istotu, môžeme dať prasklinu do poriadkus pomocou niektorej z dostupných šamotových výmazových hmôt.

V ponuke Kinekusu nájdete napríklad suchú šamotovú múčku. Pred použitím si ju podľa návodu rozrobíme s vodou. Na to môžeme použiť aj vodu s vodným sklom v pomere 1:1. Ak pridáme aspoň 3 lyžice vodného skla na 1 kg hmoty, zvýši sa jej pevnosť až niekoľkonásobne.

Opravované miesto je potrebné zbaviť nečistôt, sadzí a uvoľnených kúskov šamotu, najlepšie špachtľou a oceľovým kartáčom. Potom prasklinu navlhčíme vodou, nanesieme pripravenú maltu a na povrchu zahladíme stierkou alebo štetcom. Opravené ohnisko sa nechá podľa rozsahu úprav 12 až 24 hodín zaschnúť. Potom sa môže dosušiť opatrným kúrením, pokiaľ malta dokonale nevytvrdne (cca 6 hodín).

Ak došlo k narušeniu kompaktnosti niektorej šamotovej tvarovky, je potrebné prestať spotrebič používať, aby nedošlo k oveľa závažnejšiemu poškodeniu! Následne by sme mali pristúpiť k rekonštrukcii alebo k výmene poškodeného dielu. Tie sa dajú objednať u výrobcu alebo u predajcu daného výrobku.

Diskusia
Pridávať príspevky môže len zaregistrovaný zákazník. PRIHLÁSENIE  /  REGISTRÁCIA

V diskusií nie sú žiadne príspevky.
VYBERTE SI TÉMU
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Ako na stavbu plota?
5009 zobrazení
Ako na rez jabloní
4240 zobrazení
Ako na prasknutý šamot?
2470 zobrazení